Aktualności

Stołeczni policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas WOŚP

Data publikacji 28.01.2024

Wielkimi krokami zbliża się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w niedzielę na Błoniach PGE Narodowego w Warszawie odbędą się imprezy, którym towarzyszyć będą zbiórki, liczne wydarzenia artystyczne oraz charytatywny bieg ulicami stolicy. O bezpieczeństwo wolontariuszy i kwestujących, a także spokojny przebieg imprez zadbają stołeczni policjanci.

Warszawscy policjanci nie tylko grają z WOŚP,  przekazując na licytacje specjalnie przygotowane w tym celu vouchery, ale przede wszystkim zadbają o spokojny przebieg charytatywnego wydarzenia. Tego dnia na ulicach Warszawy pojawi się więcej patroli. W zabezpieczenie imprezy zaangażowani zostaną funkcjonariusze zarówno służby kryminalnej, prewencyjnej, jak i ruchu drogowego. Policjanci sprawdzą, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, a także będą czuwać nad bezpieczeństwem wolontariuszy i kwestujących, aby bez zakłóceń mogli wykonywać swoje zadania. Mundurowi będą obecni także na trasie 5-kilometrowego Biegu „Policz się z cukrzycą”, dbając o bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników. Podczas pikniku funkcjonariusze zaprezentują wykorzystywany w codziennej służbie sprzęt oraz pojazdy służbowe. Spotkanie z funkcjonariuszami to również okazja do rozmów na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa i przypomnienia zasad, których przestrzeganie może uchronić przed zagrożeniami. 

Aby 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegł spokojnie i bezpiecznie, apelujemy o zapoznanie się z poniższymi wskazówkami:

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją lub strażą miejską/gminną.

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • głównych ciągach komunikacyjnych;
  • miejscach dobrze oświetlonych;
  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejscach objętych monitoringiem kamer itp.

Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.

Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.

Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

 

Pamiętajmy, aby będąc świadkiem niepokojących sytuacji, jak najszybciej powiadomić obecne na miejscu służby lub zadzwonić pod numer alarmowy 112!

 

Wszystkim Wolontariuszom życzymy owocnych zbiórek i bezpiecznych powrotów do sztabów WOŚP!

 

bs/kgp

 

 

Powrót na górę strony