Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczna policja rusza z akcją „Bezpieczne ferie 2024”

Data publikacji 12.01.2024

Okres ferii, to czas wzmożonej ilości wyjazdów do miejsc wypoczynku zimowego, spotkań z rówieśnikami oraz zabaw na świeżym powietrzu. Mając na uwadze, że w tym czasie może dojść do większej ilości zdarzeń i nieszczęśliwych wypadków z udziałem dzieci i młodzieży, w dniach 13-28 stycznia 2024 roku stołeczna policja prowadzić będzie działania prewencyjne oraz kontrolne ukierunkowane na zminimalizowanie zagrożeń zarówno w miejscach wypoczynku jak i w ruchu drogowym.

W tym roku akcję „Bezpieczne ferie” inauguruje wspólne działanie policjantów Wydziału Ruchu Drogowego, którzy we współpracy z Polską Izbą Ubezpieczeń oraz Zespołem Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie w dniach 12-13 stycznia 2024 roku przeprowadzą działania profilaktyczno-kontrolne pod nazwą „Jadę bezpiecznym autem - przedferyjny przegląd pojazdów”. W tym czasie na terenie stacji kontroli pojazdów znajdującej się przy Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie, uprawniony diagnosta oraz policjanci przeprowadzą bezpłatne sprawdzenie stanu technicznego pojazdów. Kontroli zostaną poddane układy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, takie jak: hamulcowy, kierowniczy, zawieszenia, a także ogumienie i oświetlenie. W pojazdach, które wezmą udział w akcji zostanie uzupełniony płyn do spryskiwaczy oraz zostanie przeprowadzone ozonowanie wnętrza pojazdu. W realizację akcji zaangażowani będą także uczniowie szkoły, co dodatkowo podkreśli edukacyjno-wychowawczą rolę tego wydarzenia. Wszystkie podejmowane działania mają na celu wyeliminowanie z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie, a przede wszystkim uświadomienie kierującym o konieczności utrzymania właściwego stanu technicznego samochodów, co jest szczególnie ważne w perspektywie wyjazdów na zimowy wypoczynek.

Policjanci WRD w okresie ferii zwiększą nadzór nad ruchem na trasach wyjazdowych, kontrolujac trzeźwość kierujących, sposób przewożenia dzieci, a także stan techniczny pojazdów. Jak co roku, kontrole stanu technicznego autokarów będą odbywały się na parkingu samochodowym, przylegającym do hali widowiskowo-sportowej „Torwar” przy ul. Łazienkowskiej. Harmonogram kontroli zostanie umieszczony na stronie internetowej WRD KSP oraz profilach mediów społecznościowych. Tam też pojawiać się będą artykuły, promujące bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego.

Policjanci nawiążą kontakt z organizatorami zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz przeprowadzą spotkania profilaktyczno-edukacyjne, w ramach których będą rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na tematy związane z bezpieczeństwem. Jednocześnie funkcjonariusze spotkają się z seniorami, by omówić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Działania podejmowane przez policjantów mają na celu podniesienie stanu bezpieczeństwa poprzez kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań oraz kreowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

W ramach akcji „Bezpieczne Ferie” policjanci pionu prewencji będą patrolować tereny dworców kolejowych, autobusowych i zwracać szczególną uwagę na zagrożenia, na które narażone są dzieci oraz młodzież. Funkcjonariusze będą sprawdzać również tzw. "dzikie lodowiska". O niebezpieczeństwach korzystania z takich miejsc opowiadają policjanci sekcji profilaktyki społecznej w trakcie spotkań z młodzieżą w szkołach, jeszcze przed rozpoczęciem okresu ferii. Wiele miejsca poświęcają także zagadnieniom przeciwdziałania patologiom społecznym i alkoholizmowi.

Przed funkcjonariuszami stołecznej policji ponad dwa tygodnie intensywnej pracy. Dla zaangażowanych służb ferie zimowe są udane wtedy, gdy zagrożeń jest jak najmniej a czynione apele znajdują odzwierciedlenie w zachowaniu kierowców, młodzieży i roztropnych dorosłych.

Tekst: podkom. Jacek Wiśniewski

Powrót na górę strony