W stolicy stanął „Escape van”- nowatorski projekt, który edukuje, jak nie paść ofiarą handlu ludźmi
Celem projektu jest dotarcie z działaniami profilaktycznymi w obszarze przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz podnoszenie świadomości wśród społeczeństwa. „Escape van”, dzięki swej formule, to nowatorskie narzędzie dotarcia do jak największej liczby osób w Polsce.
Organizatorami projektu jest holenderska policja wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytetem Wrocławskim, do współpracy w którym zaproszono również polską Policję.
Oficjalne otwarcie projektu nastąpiło o godz. 10.00 w poniedziałek 23 października. W uroczystości udział wzięła Ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, przedstawiciele miasta st. Warszawy oraz holenderskiej i polskiej policji. Komendę stołeczną reprezentował insp. Tomasz Znajdek Zastępca Komendanta Stołecznego Policji.
„Escape van” będzie dostępny dziś do godz.18.00 oraz jutro (wtorek, 24 października) w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich.
Tak jak w przypadku formuły escape roomu, zadaniem uczestników jest znalezienie drogi wyjścia z pomieszczenia dzięki rozwiązaniu tematycznych zagadek, które w swojej sekwencji tworzą historię osób, które zostają ofiarami handlu ludźmi. Do dyspozycji uczestników są trzy różne scenariusze, jakie wykorzystują w swoich działaniach przestępcy w handlu ludźmi. Może to być historia Polaka wyjeżdzającego za pracą do Holandii, albo dziewczyny, która staje się ofiarą pracy w sex biznesie, czy wielokrotnie stosowany model wyzysku pracowniczego. Scenariusze zostały opracowane w oparciu o prawdziwe, dramatyczne historie, do których modus operandi dostarczyły kartoteki spraw prowadzonych przez Biuro Prewencji, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji czy Straż Graniczną.
Handel ludźmi, to przestępstwo o globalnej skali. Jest trzecim pod względem dochodów nielegalnym biznesem (po handlu bronią i narkotykami). Polska jest jednocześnie krajem pochodzenia, krajem tranzytowym oraz krajem docelowym dla ofiar tego procederu. Handel ludźmi stanowi współczesną formę niewolnictwa. Obecnie najczęstszą formą handlu ludźmi jest wykorzystanie do pracy przymusowej, drugą z kolei jest zmuszanie do pracy w sex biznesie.
Tekst: podkom. Jacek Wiśniewski