Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczna policja podsumowała akcję „Bezpieczne Wakacje 2023”

W stosunku do ubiegłego roku okres wakacyjny przyniósł mniejszą liczbę wypadków, a to pociągnęło za sobą mniejszą liczbę ofiar śmiertelnych oraz rannych. Wzrosła za to liczba odnotowanych kolizji. Życzeniowa sentencja „Ile wyjazdów-tyle powrotów”, niestety nie znalazła odzwierciedlenia w statystykach bezpieczeństwa. Jest lepiej, jednak to wciąż o 18 ofiar za dużo.

W okresie od 24 czerwca, do 3 września włącznie Komenda Stołeczna Policji prowadziła akcję „Bezpieczne Wakacje 2023”. Pod względem bezpieczeństwa odnotowano 259 wypadków oraz 6499 kolizji na drogach garnizonu stołecznego. W porównaniu z ubiegłym rokiem spadła liczba wypadków.
W 2022 roku było 265, a w te wakacje odnotowano ich 259 (spadek o 6). Spadła liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym z 21 do 18. Niestety w zdarzeniach zginęło 18 osób. Co prawda, to mniej o 4 osoby w stosunku do statystyk z ubiegłego roku, to jednak wciąż jest to zbyt wysoka cena za uczestnictwo w ruchu drogowym. Jedynym obszarem z tendencją wzrostową okazała się liczba kolizji. W trakcie tych wakacji odnotowano 6499 kolizji, podczas gdy w roku ubiegłym było ich o 192 mniej.

Za nami słoneczne i chwilami upalne wakacje, kiedy nie brakowało okazji do korzystania z akwenów wodnych. Nie pomogły apele policji o unikanie kąpieli pod wpływem alkoholu. Tegoroczne wakacje pociągnęły na dno za sobą 10 osób. W ubiegłym okresie wakacyjnym śmierć w wyniku utonięcia poniosło 13 osób.

Bezpieczeństwo nie ma końca.

Stołeczna policja podsumowała akcję „Bezpieczne wakacje 2023” i od 1 września czuwa nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w ruchu drogowym w rejonach szkół i przedszkoli. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” to więcej patroli policji, częstsze kontrole oraz analiza i poprawa oznaczeń w pobliżu placówek oświatowych. Policja uruchomiła dedykowane numery telefonu, pod którymi do piątku 8 września należy zgłaszać nieprawidłowości w rozmieszczeniu i czytelności znaków drogowych, czy oznaczeniu pasów na przejściach dla pieszych. Analiza nadesłanych zgłoszeń ma pomóc wskazać miejsca wymagające natychmiastowej naprawy.

Telefony do zgłaszania nieprawidłowości w rejonach szkół:

  • w godzinach 8.00-16.00: tel. 47 72 37299
  • w pozostałych godzinach tel. 47 72 37755

Tekst: podkom. Jacek Wiśniewski

Powrót na górę strony