Długi weekend
Przed nami kolejny długi weekend. Korzystając z wakacyjnej pogody i nadarzającej się okazji na spędzenie wolnego czasu wielu z nas wyruszy w trasę. Należy spodziewać się wzmożonego ruchu na głównych drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku. W okresie długiego sierpniowego weekendu do służby skierowana będzie większa niż zwykle liczba policjantów ruchu drogowego, którzy dbać będą o bezpieczeństwo.
W czasie sierpniowego długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonych kontroli na stołecznych drogach. Już od piątku możemy także oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami, które są doskonałym narzędziem w walce z piratami drogowymi.
Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Ono w dużej mierze zależy od nas samych. Nasilone kontrole policyjne mają nam przypominać o tym, by nie szarżować na drogach. Policjanci będą kontrolować prędkość, zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci, a także zwracać uwagę na pozostałe wykroczenia, które generują zagrożenie. Ponadto będą dbać o płynność ruchu drogowego w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień w ruchu drogowym oraz pomagać w bezpiecznym dotarciu do celu.
Pamiętajmy, że w dalszym ciągu głównymi przyczynami wypadków drogowych są: przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych i „na trzeciego”, a także lekceważenie znaków i sygnałów drogowych.
Na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego, sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji.
Kilka porad od nas:
- Przestrzegaj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
- Kierując samochodem podczas rozmowy telefonicznej korzystaj z zestawu głośnomówiącego.
- Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
- Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
- Zachowaj szczególną ostrożność przed przejściami dla pieszych, przejazdami dla rowerzystów, skrzyżowaniami.
- Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
- Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.