Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsza pomoc – zadławienie

Data publikacji 25.07.2023

Komenda Stołeczna Policji we współpracy z Centrum Medyczne Puławska i Twój Ratownik przygotowała kolejny film instruktażowy dotyczący pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W filmie dowiesz się, jak zareagować w przypadku zadławienia, zachłyśnięcia, czy też zakrztuszenia.

Jedzenie w pośpiechu, rozmowa podczas konsumowania posiłku lub śmianie się̨ w trakcie picia napoju – są to sytuacje, w których może dojść do zablokowania dróg oddechowych. Jak się zachować, gdy ktoś z Twojego otoczenia zadławi się jedzeniem? Przede wszystkim reaguj!

Rozpocznij od zachęcenia osoby do kaszlu, jeżeli nie jest to możliwe, a poszkodowany nie jest w stanie już tego robić, stań za tą osobą i uderz 5 razy między łopatki, posuwistym ruchem, dolną częścią dłoni. Kolejnym krokiem będzie uciśnięcia nadbrzusza, również 5 razy. Powtarzaj, aż osoba poszkodowana poczuje się lepiej lub straci przytomność.

Po udanej akcji ratunkowej zaleć wizytę w szpitalu w celu wykonania badań. Jeżeli twoje postępowanie nie przynosi efektu, zleć innej osobie wezwanie pomocy.

 

 

  • Pierwsza pomoc – zadławienie
  • Pierwsza pomoc – zadławienie
  • Pierwsza pomoc – zadławienie

Film Pierwsza pomoc – zadławienie

Pobierz plik Pierwsza pomoc – zadławienie (format mp4 - rozmiar 34.45 MB)

Powrót na górę strony