Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsza pomoc – udar

Data publikacji 21.07.2023

Komenda Stołeczna Policji we współpracy z Centrum Medyczne Puławska i Twój Ratownik przygotowała kolejny film instruktażowy dotyczący pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W filmie dowiesz się, jak zareagować, gdy ktoś z Twojego otoczenia dostanie udaru.

Udar... krwotoczny czy niedokrwienny?

Czy jesteś w stanie rozpoznać rodzaj udaru po objawach?

Objawy w obu przypadkach mogą być takie same. Jednak w przypadku udaru krwotocznego szybciej dochodzi do utraty przytomności. Udar krwotoczny charakteryzuje się pęknięciem naczynia krwionośnego w bliskim sąsiedztwie mózgu.

Opadnięta połowa twarzy i ciała, bełkotliwa mowa, zaburzenia równowagi? Osoba, z którą rozmawiasz, nagle zaczęła mówić od rzeczy, uśmiecha się tylko połową twarzy, a woda, którą właśnie wypiła, wylała jej się z ust? To zapewne udar niedokrwienny. Może być łagodniejszy w objawach i w skutkach. Polega na zablokowaniu naczynia krwionośnego przez skrzep, który oplata mózg.

Jak w każdym innym przypadku, zadbaj najpierw o bezpieczeństwo. Kolejnym krokiem jest ułożenie osoby na stabilnym podłożu, aby jej głowa była wyżej niż reszta ciała. Taka pozycja ma zmniejszyć ciśnienie krwi płynącej do głowy. Pamiętaj o wezwaniu pomocy telefonując pod numer 112 lub 999.

  • Pierwsza pomoc – udar
    Pierwsza pomoc – udar
  • Pierwsza pomoc – udar
    Pierwsza pomoc – udar
  • Pierwsza pomoc – udar
    Pierwsza pomoc – udar

Film Pierwsza pomoc – udar

Opis filmu: Pierwsza pomoc – udar

Pobierz plik Pierwsza pomoc – udar (format mp4 - rozmiar 35.54 MB)

Powrót na górę strony