Pierwsza pomoc: padaczka
Kolejny filmy z zakresu pierwszej pomocy, dotyczący prawidłowego funkcjonowania w przypadku wystąpienia u osoby poszkodowanej padaczki, przygotowała Komenda Stołeczna Policji we współpracy z Centrum Medyczne Puławska i Twój Ratownik. Obejrzyj film i dowiedz się, jak postępować w przypadku wystąpienia padaczki.
Napad drgawek, bardziej znane określenie to padaczka. Takich sformułowań używa się do nazwania stanu, gdy w mózgu człowieka dochodzi do wyładowań elektrycznych, a co za tym idzie, mięśnie kurczą się, powodując niekontrolowane ruchy ciała.
Po pierwsze bezpieczeństwo! Jako świadek zdarzenia jesteś najważniejszy. Jednak zapewnienie bezpieczeństwa osobie poszkodowanej również jest istotne. Osoba siedzi na niestabilnym krześle lub stoi na trzecim stopniu drabiny? Ostrożnie pomóż jej znaleźć się na podłodze w pozycji leżącej na plecach.
Drewniana łyżka między zęby i pęk kluczy w dłonie? Nie!
Jedyne co możesz w tej sytuacji wykonać to asekuracja głowy (podłóż coś miękkiego, mogą być nawet Twoje dłonie), jak najmniej ingerując w jej ruchy i ruchy całego ciała. Nie wkładaj nic między zęby, taka osoba nie zadławi się językiem, ponieważ on, jak każdy inny mięsień w obecnym stanie jest skurczony i nie zablokuje dróg oddechowych.
A ślina? Również nie dostanie się do płuc, będzie wypluwana w postaci piany na zewnątrz.
Czy coś jesteś w stanie jeszcze zrobić? Jak najszybciej wezwij pomoc.
Pamiętaj! Napad drgawek to objaw, przyczyn może być wiele, a oto niektóre z nich:
- uraz czaszkowo-mózgowy,
- epilepsja ,
- zatrucie lekami lub dopalaczami
- wysoka gorączka u dzieci.
Film Pierwsza pomoc: padaczka
Opis filmu: Pierwsza pomoc: padaczka
Pobierz plik Pierwsza pomoc: padaczka (format mp4 - rozmiar 34.92 MB)