Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zalecane działania prewencyjne na weekend majowy

Data publikacji 30.04.2023

Majówka to czas wyczekiwanego urlopu dla nas i osób nam najbliższych. Zadbajmy sami o to aby był to czas który miło zapisze się nam w pamięci.

Skala działań prewencyjnych funkcjonariuszy w garnizonie jak i w całym kraju jest ogromna i nie ogranicza się tylko do kontroli kąpielisk, dróg czy miejsc przebywania urlopujących się ludzi. Policjanci dbają również o bezpieczeństwo osób pozostających w miejscu zamieszkania. Przeprowadzają kontrole miejsc gromadzenia się osób, dzieci i młodzieży, sprawdzają ich bezpieczeństwo i stan trzeźwości.  Kontrolują sklepy monopolowe weryfikując, czy przypadkiem nie dochodzi do sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim za co przewidziane są sankcje i możliwością utraty licencji na sprzedaż alkoholu.  

Kierując się powiedzeniem „strzeżonego Pan Bóg strzeże” stosujmy się do kilku zasad, które uchronią w szczególności nasze mienie przed nieproszonym "gościem".

-Pamiętajmy o zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań. Włamania są „plagą” w okresach wzmożonych wyjazdów urlopowych. Zadbajmy o sprawdzenie stanu technicznego naszych drzwi, zamków, okien, ogrodzeń, furtek, domofonów czy monitoringu. Sprawność powyższych rzeczy może uniemożliwić wtargnięcie włamywacza na naszą posesję lub do naszego domu. Zakręćmy zawory z wodą i gazem, wyłączmy niepotrzebny sprzęt elektroniczny. Tym sposobem unikniemy np. zalania sąsiadujących z nami mieszkań.

 -Nie umieszczajmy w mediach społecznościowych żadnych informacji o planowanym wyjeździe i czasie naszej nieobecności. Jest to informacja dostępna również dla potencjalnego włamywacza informująca go, że nikogo nie ma w domu. Poprośmy życzliwego sąsiada aby zwracał uwagę na nasze mieszkanie zbierając ulotki reklamowe z wycieraczki i ze skrzynki pocztowej. Zostawmy mu swój telefon kontaktowy i klucze. W razie zauważenia czegoś niepokojącego lub stwierdzenia jakiejś awarii będzie mógł zareagować w odpowiedni sposób, umożliwiając nam tym samym spokojny wypoczynek. 

-Zabezpieczmy w odpowiedni sposób naszą biżuterię, pieniądze lub inne cenne rzeczy. Nie zostawiajmy ich na wierzchu ułatwiając tym samym "łatwą" kradzież. Powinny one być przechowywane w miejscu ukrytym i niedostępnym. Gotówkę czy biżuterię można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczne.  Unikajmy również noszenia portfela, kluczy i dokumentów w jednej kieszeni, które łatwo ukraść. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, co ułatwi wypłacenie twoich zgromadzonych środków pieniężnych. Jeśli masz przy sobie większą gotówkę, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Rozdziel ją i pochowaj w różnych torbach, co zmniejszy ryzyko ewentualnej utraty wszystkich środków pieniężnych.

Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

 

Powrót na górę strony