Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grill i woda, czyli majowy weekend

Data publikacji 29.04.2023

Przed nami długi majowy weekend. Przy tej okazji warto przypomnieć o kilku istotnych kwestiach.

Okres majowy to dla wielu osób początek spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Młodzi ludzie częściej wracają o późniejszych porach do domów, narażając się tym samym na zagrożenia. Ufajmy swoim dzieciom, jednak nie zapominajmy o zdrowym rozsądku. Kontrolujmy to gdzie przebywają i posiadajmy  wiedze o tym co robią. Jest to również moment gdy rozpalamy pierwsze grille czy ogniska. Koniecznie wykorzystujmy do tego specjalnie wyznaczone miejsca oraz urządzenia, stosując się tym samym do zasad przeciw pożarowych, aby nie narazić nikogo na niebezpieczeństwo.

Częstym dodatkiem do grillowanej karkówki jest również alkohol. Legalna używka która zaburza stan postrzegania otaczającego nas świata. Dorosły człowiek musi być świadomy i w odpowiedzialny sposób łączyć wolny czas przy ognisku z procentowymi trunkami. Niestety okres długiego majowego weekendu może być czasem inicjacji alkoholowych u nastolatków, którym do pełnoletności jeszcze daleka droga. Zwracajmy uwagę, gdy widzimy młodzież zachowującą się w sposób wskazujący na spożycie. Młody organizm może zareagować gwałtownie na alkohol, a eksperyment z wypiciem pierwszego piwa czy wódki, może skończyć się tragicznie. Tym samym reagujmy i informujmy policjantów, gdy widzimy jak obsługa sklepu lub lokalu gastronomicznego, sprzedaje osobom nieletnim tego typu produkty. Sprzedaż alkoholu oraz rozpijanie nieletnich jest przestępstwem!

Często wyjeżdżamy również na łono natury, aby odpocząć nad wodą. Przypominamy, że tak jak kierowców na drogach, tak i żeglarzy na wodzie obowiązują przepisy i zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Policjanci w trakcie przeprowadzanych kontroli sprawdzą wymagane uprawnienia do korzystania z jednostek pływających oraz obowiązkowe wyposażenie, a także zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości osób wsiadających za stery jednostek pływających. Tym samym pamiętajmy, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy o podstawowych zadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

• Miejsce do bezpiecznej kąpieli jest tam, gdzie są odpowiednie oznaczenia i gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik.

• Regulamin kąpieliska, to lektura, którą obowiązkowo musisz przeczytać od deski do deski.

• Bezwzględnie należy przestrzegać uwag i wskazówek ratownika.

• Alkohol nie idzie w parze z bezpieczeństwem – pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po wcześniej wypitym alkoholu – nigdy nie wiadomo, jak na kontakt z wodą zareaguje nasz organizm.

• Dzieci w wodzie zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej.

• Zadbaj o bezpieczeństwo nie tylko w wodzie, ale i na plaży!

Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby zadbać również o nasze mienie, które często pozostawiamy bez nadzoru. „Okazja czyni złodzieja” – dlatego bądźmy czujni i nie dajmy się okraść.
Nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych! Dbajmy o siebie i innych!

mł. asp. Piotr Krat

Powrót na górę strony