„Majówka 2023” – bezpiecznie do celu
Tegoroczny długi weekend majowy jest początkiem wzmożonej aktywności związanej z wypoczynkiem i turystyką. Pamiętając i kierując się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa oraz przepisami ruchu drogowego z pewnością dotrzemy do celu naszej podróży. Dla policjantów majówka zaś oznacza czas wytężonej pracy. Podczas długiego, majowego weekendu, tak jak w poprzednich latach, będą oni czuwać nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek.
Poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez zmniejszenie liczby zabitych i rannych w wypadkach drogowych, stanowi jeden z priorytetów Komendy Stołecznej Policji. Funkcjonariusze stołecznego garnizonu podejmują szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W dniach od 28 kwietnia do 3 maja na drogach Warszawy, jak również okolicznych powiatów możemy spotkać zwiększoną liczbę patroli drogówki i nie tylko. Policjanci będą widoczni na głównych arteriach komunikacyjnych, ale również na drogach o mniejszym natężeniu.
W szczególności do zadań policjantów należeć będzie:
- kontrola przestrzegania ograniczeń prędkości;
- ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań w ruchu drogowym;
- kontrola stanu trzeźwości i stanu psychofizycznego kierujących pojazdami;
- kontrola stanu technicznego pojazdów i eliminacja z ruchu pojazdów niesprawnych.
Planowanie wyjazdu nie powinno ograniczać się tylko do spakowania niezbędnych rzeczy i zatankowania pojazdu do pełna. Dlatego też, służymy dobrymi radami, co zrobić by dobrze przygotować się do podróży:
- Upewnij się, że Twój pojazd jest sprawny technicznie.
- Sprawdź stan opon i ich ciśnienie – miej na uwadze wagę bagażu i pasażerów.
- Skontroluj stan płynów eksploatacyjnych – w razie konieczności uzupełnij braki, warto mieć każdego płynu „na dolewkę”.
- Inne elementy eksploatacyjne tj. klocki hamulcowe, filtry kabinowy i powietrza, pasek klinowy, wycieraczki, żarówki – sprawdź ich stan i działanie, a w razie konieczności wymień.
- Zadbaj o dobrą widoczność w aucie - warto umyć szyby.
- Dobrym pomysłem jest również pozbycie się z samochodu niepotrzebnych przedmiotów i śmieci.
- Zorganizuj wnętrze przed trasą – dobrze jest mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy tj. portfel, dokumenty, okulary przeciwsłoneczne, ładowarkę.
- Zaplanuj trasę i postoje – sprawdź trasę przejazdu i zaplanuj przystanki, trasę alternatywną. Wcześniejsza organizacja pozwoli wybrać bardziej interesujące miejsca do postoju i odpoczynku.
- Sprawdź pogodę i odpowiednio się ubierz.
- Spakuj potrzebne rzeczy tj. portfel, dokumenty, telefon, ładowarkę, kartę płatniczą, drobne pieniądze, apteczkę, okulary przeciwsłoneczne, latarkę, kamizelkę odblaskową, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy.
- Rozpoczynając podróż, siadaj za kierownicą wypoczęty.
- Wyjedź tak, abyś miał zapas czasowy i nie musiał się spieszyć i rozwijać nadmiernej prędkości.
- Stosuj się do podstawowych zasad drogowego kodeksu savoir-vivre.
- NIGDY nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu!
- PAMIĘTAJ! Ulica to nie tor wyścigowy i zawsze przestrzegaj przepisów ruchu drogowego!
Większość zasad i porad przeznaczona jest również dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, poruszających się na motocyklach, rowerach. Wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Przypominamy!
W zeszłym roku w „majówkę” (29 kwietnia – 03 maja) w Warszawie i ościennych powiatach doszło do 412 kolizji i 25 w wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 29 zostało rannych. Ponadto policjanci zatrzymali 81 kierowców jadących pod wpływem alkoholu. Mamy nadzieję, że w tym roku obędzie się bez ofiar na drogach i każdy wróci z podróży cały i zdrowy.
Życzymy szerokiej drogi!
Tekst: sierż. Bartłomiej Śniadała
Foto: sierż. szt. Gabriela Putyra, Marek Szałajski