Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zła pogoda a bezpieczeństwo

Data publikacji 05.01.2023

Widoczność, szybka reakcja, czujność i ograniczone zaufanie - pamiętając o tych kilku zasadach często możemy uchronić przed niebezpieczeństwem swoje życie i zdrowie. Szczególnie w okresie, gdy pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem.

Zmienna pogoda i pogarszające się warunki atmosferyczne często zmuszają nas do nałożenia większej ilości różnego rodzaju ubrań. Jest to bardzo ważne, ponieważ zachowanie komfortu termicznego pozwoli nam na uniknięcie chorób i wychłodzenie organizmu, co szczególnie przy ujemnych temperaturach jest bardzo niebezpieczne, a w skrajnych okolicznościach może prowadzić do stanu hipotermii i zagrozić naszemu życiu lub zdrowiu.

Nasze własne bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od nas samych, naszej ostrożności oraz świadomości. Zbliżając się do przejścia dla pieszych zatrzymajmy się i spójrzmy kilkukrotnie w każdą stronę, z której może nadjechać pojazd, a widząc np. nadjeżdżający samochód przyjmijmy zasadę ograniczonego zaufania. Tym samym jednak nie zapominajmy, że w trakcie opadów deszczu lub śniegu, szczelnie nałożony kaptur czy płaszcz przeciwdeszczowy sprawiają, że szerokość naszego pola widzenia znacznie się zmniejsza. Wyróbmy u siebie nawyk rozglądania się. Czasami te kilka sekund może być na wagę złota.

Wprawdzie w myśl art. 86b kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadząc pojazd mechaniczny wbrew obowiązkowi nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu podlega karze grzywny nie niższej niż 1500 złotych, jednak nie zapominajmy, że mimo sankcji nałożonych na kierowcę, przy zderzeniu się z często ważącym ponad tonę autem, możemy narazić się nie tylko na utratę zdrowia, ale i życia.

Pamiętajmy również o ostrożnym poruszaniu nie tylko gdy obserwujemy miejscowo występujące oblodzenia, ale również w trakcie opadów. Zwróćmy uwagę na odpowiednie obuwie.

Ważna jest również nasza widoczność. Wprawdzie ustawodawca nie nałożył na nas obowiązku noszenia elementów odblaskowych w terenie zabudowanym, jednak zachęcamy do korzystania z tego typu przedmiotów. Im szybciej kierowca nas zauważy, tym będzie miał więcej czasu na reakcję i będzie mógł w bezpieczny sposób zbliżyć się do nas.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Dbajmy o siebie i innych.   

 

Tekst: mł. asp. Piotr Krat

Powrót na górę strony