Rozmawiali o najnowszych zabezpieczeniach dokumentów
Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Stołecznej Policji przy współpracy z przedstawicielami szwajcarskiej firmy OVD Kinegram, w ramach partnerstwa z Uczelnią Techniczno - Handlową im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie oraz przy wsparciu polskiej firmy Delta Optical, zorganizowało seminarium szkoleniowe połączone z warsztatami dotyczące problematyki najnowszych zabezpieczeń dokumentów przed fałszerstwem z wykorzystaniem elementów dyfrakcyjnych. Tematyka zajęć, skierowana do ekspertów, dotyczy omówienia specjalistycznych informacji na temat procesu projektowania i produkcji oraz obejmuje możliwości weryfikacji autentyczności zabezpieczeń tego typu. Do przygotowania warsztatów włączyło się również Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Straży Granicznej.
Firma OVD Kinegram jest światowym liderem zabezpieczeń dyfrakcyjnych, a jej produkty stosowane są do ochrony dokumentów rządowych i banknotów, między innymi części dokumentów wydawanych w Polsce, jak również w ponad pięciuset dokumentach tożsamości, wydawanych w ponad 120 krajach na świecie.
Na spotkanie zaproszeni zostali eksperci Policji i Straży Granicznej , na co dzień weryfikujący autentyczność dokumentów, przedstawiciele różnych służb zajmujący się tą problematyką, specjaliści z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, członkowie Komisji ds. Bezpieczeństwa Dokumentów Publicznych MSWiA oraz przedstawiciele Uczelni i Instytucji współpracujących z Komendą Stołeczną Policji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Piotr Gajewski, dyrektor Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA oraz mjr. SG Grzegorz Filipiak.
Specjalistyczny personel i sprzęt na potrzeby seminarium i warsztatów mikroskopowych zapewni firma Delta Optical, polski producent i dystrybutor sprzętu optycznego, popularyzujący oraz promujący rozwiązania dające możliwość jak najlepszej obserwacji ... rzeczy małych i bliskich oraz wielkich i odległych.
Przedmiotowe przedsięwzięcie stanowi element działań realizowanego przez Komendę Stołeczną Policji projektu "Dokumenty - bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna" (w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego). W trakcie spotkania promowane będą opracowane w projekcie materiały szkoleniowe i publikacje. Wypracowany w LK KSP schemat weryfikacji tożsamości i autentyczności dokumentów spotyka się z zainteresowaniem środowiska eksperckiego, gdyż stanowi kompleksową i prostą formę szkolenia, przydatną w podstawowym przygotowaniu kontrolujących. W aktualnej sytuacji międzynarodowej takie umiejętności przestają być domeną służb granicznych, a wchodzą w zakres kompetencji niezbędnych każdemu funkcjonariuszowi i urzędnikowi.
Seminarium i warsztaty mają charakter ekspercki, w obszarze techniki kryminalistycznej, w szczególności badań technicznych zabezpieczeń dokumentów przed fałszerstwem. Przedmiotowe zagadnienie stanowi istotny element problematyką bezpieczeństwa publicznego.
Seminarium szkoleniowe Komendy Stołecznej Policji w UTH.
Tekst: insp. Sławomir Cisowski/kom. Marcin Lemieszek
Projekt Komendy Stołecznej Policji „Dokumenty - bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna”, realizowany jest w partnerstwie z norweskim Nasjonalt ID-senter oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Projekt finansowany jest z Programu „Sprawy Wewnętrzne” w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Film Rozmawiali o najnowszych zabezpieczeniach dokumentów
Pobierz plik Rozmawiali o najnowszych zabezpieczeniach dokumentów (format mp4 - rozmiar 39.31 MB)