Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nastolatkowie spacerowali po rzece

Data publikacji 03.02.2010

Zimowa aura sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Coraz częściej miejscem zabawy dzieci w czasie ferii stają się zamarznięte zbiorniki wodne. Policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego spotkali czterech nastolatków, spacerujących po zamarzniętej Narwi. Funkcjonariusze przypomnieli młodym ludziom, jak bardzo może być niebezpieczna rzeka. Pamiętajmy, że naturalne zbiorniki wodne są nieprzewidywalne. Policjanci radzą co robić, aby zabawa na lodzie była bezpieczna.

Wczoraj w ramach działań „Bezpieczne ferie 2010” policjanci z zespołu ds. nieletnich i patologii kontrolowali obszar wokół rzek. Jakież było ich zaskoczenie i przerażenie, gdy zauważyli czterech nastolatków spacerujących po rzece. Narew jest wartką i nieprzewidywalną rzeką. Wczoraj temperatura powietrza znacznie wzrosła i nurt wody w każdej chwili mógł przerwać taflę lodu, po której chodzili chłopcy. Funkcjonariusze natychmiast nakazali im zejść z niebezpiecznego miejsca. Chłopcy w wieku 14-16 lat tłumaczyli, że weszli na lód w poszukiwaniu łabędzi. Policjanci pouczyli nastolatków o zagrożeniu. Młodzi ludzie obiecali, że będą ostrożniejsi.

Dzieci i młodzież, w czasie wolnym od zajęć szkolnych, chętnie wykorzystują ślizgawki do zabawy. Dlatego nowodworscy policjanci przypominają, że najbezpieczniejsza zabawa będzie na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych. Podczas ferii wiele szkół zorganizowało na własnych boiskach lodowiska, gdzie dzieci w bezpieczny sposób mogą bawić się.

Mróz skuł naturalne zbiorniki wodne, ale pamiętajmy, że są one nieprzewidywalne, a co za tym idzie bardzo niebezpieczne. Szczególnie należy unikać zbiorników wodnych, gdzie są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg. Przypominajmy dzieciom, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli. Jeszcze jedna ważna uwaga, która dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci, będąc na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach, gdy dojdzie do nieszczęścia, łatwiej będzie wydostać się na powierzchnię.

Pamiętajmy o szczególnie niebezpiecznych miejscach, gdzie lód jest najcieńszy, przy brzegach, ujściach rzek i kanałów przy mostach, ujęciach wody. W tych miejscach pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód.
UWAGA : jeśli lód załamał się, nie biegnij w kierunku osoby tonącej, wezwij pomoc. Jeśli niesienie pomocy wiąże się z niebezpieczeństwem natychmiast poinformuj osobę dorosłą, dokładnie opisz co i gdzie się stało. Zadzwoń na numer alarmowy 112.

dt, ij
 


 

Powrót na górę strony