Aktualności

Złota Blacha dla Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji

Data publikacji 22.06.2022

Honorowe wyróżnienia dla policjantów za spektakularne sukcesy w walce z kradzieżą własności intelektualnej otrzymał Wydział do walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji. Koalicja Antypiracka przyznała Złote Blachy już po raz dwudziesty. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 21 czerwca w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie przy udziale Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja. Laureaci odebrali Złote Blachy z rąk Teresy Wierzbowskiej, prezes Stowarzyszenia Sygnał, reprezentującej Koalicję Antypiracką. Przedstawicielom Koalicji towarzyszyła także Karolina Szostak, dziennikarka sportowa, reporterka i prezenterka telewizyjna.

Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji zostali wyróżnieni Złotą Blachą 2020 za działania związane z ujawnieniem i zwalczaniem oszustw polegających na sprzedaży użytkownikom końcowym nielegalnego oprogramowania na portalach aukcyjnych oraz używaniem tego oprogramowania. Wyróżnienie osobiście odebrał Naczelnik wydziału.

Zniesienie ograniczeń związanych z pandemią pozwoliło powrócić do organizacji wydarzenia i przyznać nagrody nie tylko za ubiegły rok, ale także za lata 2019-2020.

- Ten rodzaj przestępczości jest jednym z najtrudniejszych. Jesteśmy tym skuteczniejsi im lepiej współpracujemy z innymi podmiotami, służbami, organizacjami - powiedział, zwracając się do zebranych, nadinsp. Paweł Dobrodziej. - Dziękuję za wiele lat współpracy z Koalicją Antypiracką, za wspomaganie przy realizacjach spraw, ale także za szkolenia, dzięki którym policjanci łatwiej i swobodniej poruszają się w tym obszarze i w swoich działaniach są pewniejsi i skuteczniejsi.
O sporym wyzwaniu, jakim jest walka z kradzieżą własności intelektualnej, mówiła Teresa Wierzbowska. – Wzorcowo prowadzone przez Policję sprawy mają później przełożenie na wyroki sądów i wysokość naprawienia szkody w sprawach związanych z piractwem treści audiowizualnych, a te były w ostatnich latach rekordowe dla pokrzywdzonych – zwróciła uwagę prezes Sygnału.

Prowadzący uroczystość Mikołaj Wojtal – pełnomocnik Związku Producentów Audio Video podkreślił także znaczenie wyróżnień dla środowisk twórczych – Złote Blachy są nagrodą symboliczną i posiadającą szczególną wartość przede wszystkim dla nas – przedstawicieli sektorów kreatywnych. Złote Blachy są dla nas pretekstem do bezpośredniego spotkania i osobistego wyrażenia wdzięczności wobec funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji, którzy swoją wiedzą ekspercką, ale i sprytem przyczyniają się skutecznie do zwalczania zjawiska piractwa własności intelektualnej. Wiemy także po wielu już edycjach Złotych Blach, że nagrody te są także doceniane przez samych uhonorowanych i to jest dla nas szczególna satysfakcja.
Na zakończenie do nagrodzonych słowa podziękowania skierowała Karolina Szostak, która powiedziała, że sam fakt, że jest to już dwudziesta edycja Złotych Blach świadczy o tym, że praca policjantów jest w tym obszarze wciąż potrzebna i cenna, za co sektor kreatywny jest bardzo wdzięczny.

Złote Blachy – to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej, przyznawane od 1998 roku jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i ochronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA / The Software Alliance.


Tekst: Edyta Adamus (wykorzystano mat. KGP)

 

  • Złota Blacha dla Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji
    Złota Blacha dla Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji
  • Złota Blacha dla Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji
    Złota Blacha dla Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji
Powrót na górę strony