Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KATYŃ - pamiętamy

Data publikacji 13.04.2022

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zapraszamy do obejrzenia naszego filmu pt. „Przeleciał wiatr, przefrunął ptak i stało się cmentarzysko…”. Ten obraz jest świadectwem Pani Haliny Drachal, która w 1939 roku, jako 7-letnia dziewczynka, ostatni raz widziała swojego tatę, Jana Abramczyka, starszego posterunkowego Policji Państwowej. Następnie działając w Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska w Warszawie, odnalazła ukochanego tatę wśród Ofiar sowieckich zbrodni, które oprawcy usiłowali ukryć przed światem w dołach śmierci w Miednoje. Głos zabiera także dr Sławomir Frątczak, Dyrektor Muzeum Katyńskiego – placówki, która jest depozytariuszem narodowej pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej.

Corocznie, od 2008 roku, 13. kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który 14 listopada 2007 roku został wprowadzony - przyjętą przez aklamację - uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,”… w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r…”.

Pokłosiem zdradzieckiej napaści dokonanej 17 września 1939 roku przez ZSRR na odradzającą się II Rzeczpospolitą było ludobójstwo, którego Sowieci dokonali w 1940 roku na wziętych do niewoli Polakach. 82 lata temu Rosjanie, naruszając wszelkie ówczesne standardy międzynarodowego prawa, zamordowali nie mniej niż 21 857 obywateli polskich. Przedstawicieli polskiej elity społecznej i intelektualnej, ludzi różnych zawodów, duchownych różnych wyznań, sportowców, żołnierzy i funkcjonariuszy różnych formacji mundurowych, w tym także policjantów II Rzeczpospolitej. Ludzi, których łączyła – odbudowująca się po 123 latach rozbiorów – Polska, o której marzyli, z którą snuli plany na przyszłość swoją i swoich dzieci.

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zapraszamy Państwa do zapoznania się z filmem przygotowanym już rok temu przez Komendę Stołeczną Policji, w którym o swoich przeżyciach związanych z utratą, a następnie odnalezieniem swojego taty, opowiada Pani Halina Drachal – córka st. post. Jana Abramczyka  – Komendanta Posterunku PP w Skaryszewie, który został zamordowany przez Rosjan w Twerze. Opowieść uzupełnia, dbający od lat o zachowanie narodowej pamięci o miejscach kaźni Polaków, dr Sławomir Frątczak – Dyrektor Muzeum Katyńskiego.

nadkom. Jarosław Florczak


"Przeleciał wiatr, przefrunął ptak i stało się cmentarzysko..."

 

Film Zapowiedz_Katyn_2022_.mp4

Pobierz plik Zapowiedz_Katyn_2022_.mp4 (format mp4 - rozmiar 37.8 MB)

Powrót na górę strony