Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za uszkodzenie elementów wydobytego czołgu wojennego

Data publikacji 28.12.2021

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Wołominie dotyczące nielegalnego wydobycia w okolicach jednej z miejscowości powiatu wołomińskiego elementów czołgu wojskowego z okresu II wojny światowej. Po przeprowadzeniu śledztwa Prokurator Prokuratury Rejonowej w Wołominie przedstawił sprawcy zarzut popełnienia czynu z art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zw. z art. 11 § 2 k.k. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Zawiadomienie o popełnieniu opisanego powyżej przestępstwa zostało złożone przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po złożeniu zawiadomienia funkcjonariusze Policji udali się na Pomorze, gdzie na jednej z działek w miejscowości Kłanino, zabezpieczyli wydobyte elementy pojazdu wojskowego w postaci stelaża siedziska, obudowy filtra wentylatora oraz 21 sztuk ogniw gąsienicy. Nadmienić należy, iż śledztwo dotyczyło wydobycia elementów pojazdu wojskowego „PANTHER". Sprawę prowadzili funkcjonariusze wydziałów kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego Komendy Stołecznej Policji.

Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika że, podejrzany nie posiadał stosownej dla prowadzonych przez niego prac dokumentacji, a wydobyte przez niego przedmioty stanowiły zabytki podlegające ochronie zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Powyższe ustalenia korespondują z wnioskami biegłego z zakresu militariów, którego opinii zasięgnięto w toku prowadzonego postępowania przygotowawczego, Z treści opinii wynika, że wszystkie wydobyte w miejscowości Jasienica w Gminie Tłuszcz elementy pojazdu wojskowego „PANTHER" stanowią zabytki techniki militarnej o znacznej wartości zarówno materialnej, jak i historycznej i ponad wszelką wątpliwość podlegają ochronie w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Tekst: Edyta Adamus

  • Zabezpieczone elementy wydobytego czołgu wojennego
    Zabezpieczone elementy wydobytego czołgu wojennego
  • Zabezpieczone elementy wydobytego czołgu wojennego
    Zabezpieczone elementy wydobytego czołgu wojennego
  • Zabezpieczone elementy wydobytego czołgu wojennego
    Zabezpieczone elementy wydobytego czołgu wojennego
Powrót na górę strony