Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmarznięty 74-latek znalazł pomoc u policjantów

Data publikacji 04.01.2010

Nie wiadomo jak dla 74-latka zakończyłaby się ostatnia noc. Mężczyznę chodzącego bez celu jezdnią zauważyli o 1.00 grodziscy policjanci. Szybko okazało się, że zmarznięty mieszkaniec powiatu ciechanowskiego nie ma gdzie się schronić. Ze względu na stan zdrowia Andrzej D. został przekazany pod opiekę lekarzy z grodziskiego szpitala. Po jego opuszczeniu policjanci znajdą mu bezpieczne miejsce w schronisku.

W ciągu ostatnich kilku dni za oknami mamy typowo zimową aurę. Podczas każdej służby w takich warunkach atmosferycznych, grodziscy policjanci szczególną uwagę zwracają na osoby, które wieczorami i w nocy przebywają poza domem. Tak było również ostatniej nocy.

Około 1.00 funkcjonariusze zauważyli starszego mężczyznę chodzącego w jednym miejscu ulicą Kościuszki. Po legitymowaniu okazało się, że zmarznięty 74-latek nie ma gdzie przenocować i próbuje przetrwać noc, aby rano szukać schronienia na dłużej. Policjanci szybko ustalili również, że mieszkaniec powiatu ciechanowskiego nie może wrócić do miejsca zameldowania, cierpi również na choroby serca. Po tych ustaleniach policjanci zdecydowali o przekazaniu mężczyzny pod opiekę lekarzy. Po badaniach Andrzej D. trafił do grodziskiego szpitala. Gdy go opuści policjanci będą szukali dla niego bezpiecznego miejsca w schronisku.

Każdego roku, w naszym kraju odnotowywane są przypadki śmierci osób bezdomnych, samotnych i mniej zaradnych życiowo. Ich przyczyną jest najczęściej wyziębienie organizmu związane z niskimi temperaturami. Niektóre osoby przed zimnem chronią się na działkach, w piwnicach lub na strychach bloków. Zimowe warunki pogodowe są także ogromnym zagrożeniem dla osób nietrzeźwych, które czasem zasypiają na ławkach, w parku lub mało uczęszczanych miejscach.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy znają sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób bezdomnych, a także samotnych, czy wymagających pomocy o przekazywanie Policji takich informacji. Nasze służby patrolowe sprawdzają każdy z otrzymanych sygnałów. Policja współpracuje z przedstawicielami pomocy społecznej, noclegowniami oraz ośrodkami działającymi na rzecz pomocy takim osobom.

Pamiętaj – Twój jeden telefon może ocalić komuś życie. Dzwoń pod bezpłatne numery: 997 lub 112.

Szczegółowe dane teleadresowe placówek (schroniska, noclegownie itp.) z terenu Warszawy i województwa mazowieckiego udzielających pomocy osobom bezdomnym dostępne są na stronach internetowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Uwaga: informacje dla osób bezdomnych udzielane są także pod numerem bezpłatnej infolinii 987.

ea/kz

Powrót na górę strony