Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarwał się lód pod dziećmi?

Data publikacji 29.12.2009

Takie zgłoszenie otrzymał dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim. Do akcji poszukiwawczej włączyli się strażacy, pogotowie ratunkowe i strażnicy miejscy. Z relacji świadka wynikało, że widział trójkę dzieci bawiących się na lodzie. Gdy po pewnym czasie dzieci nie było, natychmiast powiadomił służby ratunkowe. Dlatego policjanci przypominają, że najbezpieczniejsza zabawa jest na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych. Jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Kilka chłodniejszych dni sprawiło, że na zbiornikach wodnych pojawiła się warstwa lodu. Dzieci i młodzież, w czasie wolnym od zajęć szkolnych, chętnie wykorzystują ślizgawki do zabawy. Coraz częściej miejscem zabawy dzieci staje się zamarznięty zbiornik wodny. Niestety grubość pokrywy lodowej nie zawsze gwarantuje bezpieczeństwo.

Wczoraj dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim otrzymał zgłoszenie o trójce dzieci bawiącej się nad stawem, pod którą zarwał się lód. W akcję poszukiwawczą zaangażowali się strażacy, pogotowie ratunkowe i strażnicy miejscy. Na szczęście zdarzenie zakończyło się pomyślnie. Jak ustalili policjanci, zabawa dzieci na lodzie odbywała się przy brzegu i pod opieką osoby dorosłej. W tym czasie ojciec jednego z dzieci sprawdził pokrywę lodu na środku stawu i wpadł do wody. Gdy z niej wyszedł wraz z dziećmi poszedł do domu.

Dlatego policjanci przypominają, że najbezpieczniejsza zabawa będzie na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych. Jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, przed rozpoczęciem zabawy na lodzie, osoby dorosłe powinny sprawdzić pokrywę lodu na zbiornikach - lód powinien mieć co najmniej 10 cm grubości, temperatura powietrza powinna być ujemna. Najbezpieczniej będzie, gdy dzieci będą się bawić na lodzie pod opieką dorosłych.

Należy unikać zbiorników wodnych, gdzie są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg. Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli. Jeszcze jedna ważna uwaga, która dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci, będąc na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach, gdy zdarzy się, że wpadniemy do wody łatwiej będzie wydostać się na powierzchnię.

Pamiętajmy o szczególnie niebezpiecznych miejscach, gdzie lód jest najcieńszy, przy brzegach, ujściach rzek i kanałów przy mostach, ujęciach wody i w pobliżu elektrociepłowni. W tych miejscach pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód.

UWAGA: jeśli lód załamał się, nie biegnij w kierunku osoby tonącej, wezwij pomoc. Jeśli niesienie pomocy wiąże się z niebezpieczeństwem natychmiast poinformuj osobę dorosłą, spokojnie opisz co i gdzie się stało. Zadzwoń na numer alarmowy 112.

 

ak, ego

 

Powrót na górę strony