Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczyste Ślubowanie i nadanie odznaczeń

Data publikacji 31.07.2020

W obecności Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja, zastępców Komendanta insp. Marka Chodakowskiego oraz Włodzimierza Pietronia i kadry kierowniczej KSP oraz zaproszonych gości ślubowanie złożyli nowi funkcjonariusze, w tym 6 policjantek. Uroczystość odbyła się w Komendzie Stołecznej Policji. Wkrótce ślubujący policjanci rozpoczną szkolenie, a po jego ukończeniu trafią do garnizonu stołecznego.

To już kolejna odsłona trwających na terenie garnizonu stołecznego uroczystości z okazji 101 rocznicy powstania Policji Państwowej. Zostaną one na długo zapamiętane przez 30 policjantów. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia meldunku Komendantowi Stołecznemu Policji, następnie wprowadzono poczet sztandarowy.

"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję służyć wiernie narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia ...” - słowa roty młodzi funkcjonariusze wypowiedzieli za Komendantem Stołecznym Policji nadinspektorem Pawłem Dobrodziejem. Po ślubowaniu wszyscy otrzymali legitymacje policyjne.

Dzisiejsze uroczystości były także okazją do wyróżnienia policjantów. Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej wręczył medal „Krzyż Zasługi” oraz medale „Za Długoletnią Służbę” jak również odznaczenia okolicznościowe „ Zasłużony Policjant”. 101 rocznica powstania Policji Państwowej była też okazją do przyznania nagród pieniężnych przez Prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Wyróżnił on 73 policjantów garnizonu stołecznego Policji, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w służbie na rzecz bezpieczeństwa Warszawy. Nagrody w imieniu Prezydenta wręczył Sekretarz miasta stołecznego Warszawy, Pan Marcin Wojdat wraz Komendantem Stołecznym nadinsp. Pawłem Dobrodziejem.

Komendant Stołeczny Policji pogratulował odznaczonym medalami i nagrodami oraz podziękował za trud, poświęcenie i rzetelność oraz szerzenie dobrego imienia Policji. Następnie zwrócił się do nowo przyjętych funkcjonariuszy: - Wasza obecność tutaj świadczy o odwadze i gotowości na wielkie wyzwania, świadczy też o wyjątkowych cechach, jakie posiadacie, to dzięki nim przeszliście trudną rekrutację.(…) Nasza służba to przede wszystkim utrzymywanie porządku publicznego, ale także dbanie o bezpieczeństwo obywateli. To nasze najpoważniejsze i zarazem najtrudniejsze zadania, lecz przynoszące wiele satysfakcji. Największą z nich jest społeczne zaufanie i przywilej pomagania drugiemu człowiekowi. Policyjna służba wiąże się także z wyrzeczeniami, dyspozycyjnością oraz wieloma trudnymi sytuacjami. W takich chwilach warto sięgać do polskiej historii i uczyć się od bohaterów tamtych czasów. Jednym z nich jest przywołany przez nadinsp. Pawła Dobrodzieja Patron stołecznej komendy  podinsp. PP Marian Stefan Kozielewski, wielki żołnierz, policjant i patriota. Na koniec swojego wystąpienia Komendant złożył, życzenia z okazji niedawno obchodzonego Święta Policji.

Podczas uroczystości z okazji 101 rocznicy powstania Policji Państwowej , w ramach podziękowania za codzienną pielęgnację pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej poległych w obronie Ojczyzny w 1939 r. oraz bestialsko zamordowanych na terenie byłego Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej Medal-odznakę okolicznościową 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej wręczył Komendantowi Stołecznemu Policji nadinsp. Pawłowi Dobrodziejowi Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi, Pan Jarosław Olbrychowski.

Błogosławieństwa wszystkim ślubującym udzielił kapelan KSP ks. Józef Jachimczak. Życzył im, aby postępowali zgodnie z literą prawa i dobrze służyli ludziom.

 

 

podkom. Katarzyna Przybysz-Zdunek

zdjęcia: asp.sztab. Krzysztof Chwała oraz Marek Szałajski

film podkom. Rafał Retmaniak

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.93 MB)

Powrót na górę strony