Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozdano „Złote blachy” 2009

Data publikacji 18.12.2009

„Złote blachy”, czyli nagrody przyznawane przez Koalicję Antypiracką, są wyrazem uznania w zwalczaniu przestępczości powszechnej zwanej piractwem. Wyróżnienia mają charakter symboliczny i honorowy. Po raz dwunasty odbyła się uroczystość wręczenia odznak dla tych jednostek, które w szczególny sposób wyróżniły się skuteczną walką z piractwem filmowym, komputerowym i muzycznym. Tym razem na miano najlepszych z najlepszych zasłużyli funkcjonariusze z komendy stołecznej i komend wojewódzkich z Gdańska i Wrocławia.

Każdego roku policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymują osoby, które zajmują się piractwem komputerowym, muzycznym i filmowym. Funkcjonariusze zabezpieczają tysiące nielegalnych płyt, zamykają serwery, na których umieszczane są bezprawnie utwory, czy likwidują nielegalne kopiarnie. Wszystko po to, aby bronić praw osób, których własność intelektualna jest naruszona. Tylko w zeszłym roku policjanci zabezpieczyli 117 tysięcy nielegalnych płyt z muzyką, 134 tysiące z filmami i 98 tysięcy z programami komputerowymi. (Więcej statystyk >>).

Już po raz dwunasty Koalicja Antypiracka przyznała „Złote blachy” tym jednostkom, które w sposób szczególny wyróżniły się na polu walki z naruszeniami własności intelektualnej, czyli piractwem. W tym roku „Złotymi blachami” zostali wyróżnieni funkcjonariusze pionów walki z przestępczością gospodarczą z komend wojewódzkich z Warszawy,  Gdańska i Wrocławia.

Policjanci z komendy stołecznej zostali uhonorowani „Złotą blachą” za zwalczanie piractwa komputerowego, a także za zlikwidowanie największej w Unii Europejskiej wytwórni nielegalnych płyt na początku lutego. Straty powstałe w wyniku działalności grupy szacuje się na co najmniej 10 mln złotych.
"Działali profesjonalnie, ale nielegalnie

Koalicja Antypiracka przyznała „Złotą blachę” funkcjonariuszom z Gdańska za działania podjęte na dwóch gdańskich wyższych uczelniach, w których dokonano około 20 przeszukań i zabezpieczono około 20 komputerów. Ponadto gdańscy „pegowcy” zatrzymali osobę, która dokonała pierwszego wprowadzenia do sieci e-donkey utworów filmowych, oraz osobę, która stworzyła szereg serwisów w sieci, na których bezprawnie rozpowszechniano ponad 3000 filmów.

Koalicja Antypiracka doceniła również służbę funkcjonariuszy z wydziału dw. z PG we Wrocławiu, którzy otrzymali „Złotą blachę” za całokształt walki z piractwem oraz za realizację przeprowadzoną na początku listopada. Przypomnijmy, policjanci z dolnośląskiej komendy zatrzymali administratorów portalu hostingowego, którzy przyjmowali nielegalne oprogramowanie i następnie umożliwiali pobieranie go innym osobom. Jak ustalili funkcjonariusze portal mogło odwiedzić ponad 4 miliony użytkowników sieci - portal został zablokowany.

dt, źródło KGP

 

Powrót na górę strony