Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono nielegalny towar

Data publikacji 29.04.2020

Dzięki policjantom ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą na rynek nie trafi nielegalny towar. Funkcjonariusze zabezpieczyli u 47-letniego mężczyzny ponad 130 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Trafiły one do Polski prawdopodobnie z Ukrainy i Białorusi. Za paserstwo celne i akcyzowe grozi kara do 3 lat więzienia.

Do policjantów ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą dotarła informacja o wyrobach tytoniowych, które nielegalnie trafiają do kraju z Białorusi i Ukrainy. Z informacji funkcjonariuszy wynikało, że związek z nabyciem tego towaru i jego przewożeniem może mieć 47-letni obywatel Ukrainy.

Na terenie warszawskiego Wawra policjanci zatrzymali hondę, którą poruszał się mężczyzna. W jego pojeździe funkcjonariusze znaleźli papierosy bez polskich znaków akcyz. Kiedy udali się do miejsca zamieszkania odkryli kolejne nielegalne wyroby tytoniowe. Papierosy trafiły do policyjnego magazynu, a mężczyzna został przewieziony do jednostki Policji.

Policjanci zabezpieczyli 6660 paczek wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Ustalono, że straty Skarbu Państwa z tytułu należności podatkowych (cła, akcyzy i podatku VAT), w przypadku wprowadzenia na rynek nielegalnego towaru, wyniosłyby ponad 150 tys. złotych. Mężczyzna usłyszał więc zarzut. Swoim działaniem wyczerpał znamiona przestępstwa skarbowego (paserstwa celnego i akcyzowego) z art. 65 § 1 i 3 kks w zb. z art. 91 § 1 i 4 kks w zw. z art. 7 § 1 kks

Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP.


Tekst: podinsp. Magdalena Bieniak

Powrót na górę strony