Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci na wielkiej majowej defiladzie

W piątek, 3 maja, w 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbyła się w Warszawie wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem „Silni w sojuszach”. W tym roku funkcjonariusze Policji nie tylko zabezpieczali przedsięwzięcie, ale także po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilowali wzdłuż bulwarów na Wisłostradzie. Wśród obserwujących defiladę były najważniejsze osoby w państwie, z Prezydentem RP na czele. Stołeczną Policję reprezentował nadinsp. Paweł Dobrodzej, Komendant Stołeczny Policji.

Wyjątkowe widowisko oglądało tysiące mieszkańców i gości, którzy weekend majowy postanowili spędzić w stolicy. Jak zawsze, tak duże wydarzenie wymagało przygotowań nie tylko po stronie organizatorów, ale i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na czas trwania defilady zmieniono organizację ruchu w tym rejonie miasta, a w wielu miejscach obowiązywały zakazy parkowania. O bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy przyszli obejrzeć defiladę dbali policjanci Komendy Stołecznej Policji. Funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej pilnowali porządku oraz informowali warszawiaków i gości o utrudnieniach w ruchu.

W defiladzie „Silni w sojuszach” wzięło udział  około dwóch tysiący osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych, pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilowali funkcjonariusze innych służb -  Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Nie zabrakło też pododdziałów uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i  Lotniczej Akademii Wojskowej. 

W defiladzie lądowej przejechało ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentowało Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Uczestnicy zobaczyli m.in.: samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Pojawiły się też transportery opancerzone sojuszniczych armii: brytyjskie Panthery oraz amerykańskie Bradleye, a wśród pojazdów gąsienicowych czołgi: Leopard 2A5, amerykański M1 Abrams oraz wozy zabezpieczenia technicznego.

Obserwujący defiladę zobaczyli również najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej. Wśród sprzętu policyjnej formacji zaprezentowano m.in.: oznakowane i nieoznakowane radiowozy (w tym z wideorejestratorami), Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego, łódź Sportis S-65000/K i łódź typu RIB, Ruchome Stanowiska Dowodzenia czy pojazd do przewozu ładunków wybuchowych. Uczestnicy defilady mogli też zobaczyć Motocyklową Asystę Honorową na motocyklach BMW R 1200 RT oraz funkcjonującą w strukturach Oddziału Prewencji Policji w Warszawie - Kompanię Reprezentacyjną Komendy Stołecznej Policji, dowodzoną przez nadkom. Radosława Gosa.

Na zakończenie nad głowami gości przeleciało prawie 80 samolotów i śmigłowców, w tym 3 najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8, samoloty z biało-czerwoną szachownicą - F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Duże wrażenie zrobił przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” oraz przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.

Zgodnie z tradycją tego rodzaju przedsięwzięć w rejonie Multimedialnym Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych  goście mogli spróbować wojskowej  grochówki. Na stoiskach promocyjnych poszczególnych służb natomiast można było porozmawiać z żołnierzami i funkcjonariuszami o służbie w ich formacjach.

 

tekst: podinsp. Anna Kędzierzawska
foto: kom. Jarosław Florczak, podkom. Piotr Świstak, asp.szt. Krzysztof Chwała  i Marek Szałajski

 • Kompanie reprezentacyjne podczas wielkiej defilady
  Kompanie reprezentacyjne podczas wielkiej defilady
 • Kompania reprezentacyjna polskiej Policji podczas wielkiej defilady
  Kompania reprezentacyjna polskiej Policji podczas wielkiej defilady
 • Kompania reprezentacyjna polskiej Policji podczas wielkiej defilady
  Kompania reprezentacyjna polskiej Policji podczas wielkiej defilady
 • Motocyklowa Asysta Honorowa podczas wielkiej defilady
  Motocyklowa Asysta Honorowa podczas wielkiej defilady
 • Black Hawk podczas wielkiej defilady
  Black Hawk podczas wielkiej defilady
 • Policyjne radiowozy podczas wielkiej defilady
  Policyjne radiowozy podczas wielkiej defilady
 • Komendant Stołeczny Policji oraz Komendant Wojewodzki Policji z siedzibą w Radomiu podczas uroczystości na Placu Zamkowym
  Komendant Stołeczny Policji oraz Komendant Wojewodzki Policji z siedzibą w Radomiu podczas uroczystości na Placu Zamkowym
 • Poczty sztandarowe Wojska i Policji podczas uroczystości na Placu Zamkowym
  Poczty sztandarowe Wojska i Policji podczas uroczystości na Placu Zamkowym
 • Kompania reprezentacyjna polskiej Policji podczas wielkiej defilady
  Kompania reprezentacyjna polskiej Policji podczas wielkiej defilady

Film Policjanci na wielkiej majowej defiladzie

Pobierz plik Policjanci na wielkiej majowej defiladzie (format mp4 - rozmiar 28.58 MB)

Powrót na górę strony