Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warsztaty specjalistyczne dla Policji

Data publikacji 30.11.2018

Polska Izba Ubezpieczeń przy współpracy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji zorganizowała specjalistyczne warsztaty dla stołecznych policjantów z zakresu „Współpraca Policji, zakładów ubezpieczeń i innych instytucji rynku ubezpieczeniowego w zakresie zapobiegania, ujawniania oraz zwalczania przestępczości ubezpieczeniowej”. Szkolenie pozwoliło określić zasady i możliwości współpracy w przeciwdziałaniu tego rodzaju przestępczości.

Polska Izba Ubezpieczeń reprezentująca wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce była organizatorem specjalistycznych warsztatów dla Policji z zakresu przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej w Komendzie Stołecznej Policji. W spotkaniu uczestniczyło 32 policjantów stołecznego garnizonu zajmujących się zwalczaniem tego typu przestępstw. Prelegenci omawiali rynek ubezpieczeń oraz rodzaje, formy i kwalifikacje prawne przestępczości ubezpieczeniowej. Omówiono taktykę zwalczania tego rodzaju przestępczości w ubezpieczeniach majątkowych oraz ubezpieczeniach na życie.

W przestępczości ubezpieczeniowej pojawiają się nowe trendy. Z analizy metod działania przestępców wynika, że coraz częściej wykorzystują oni ubezpieczenia na życie i systematycznie od kilku lat rośnie wartość wypłacanych odszkodowań. Dotkliwą pod względem wartościowym przestępstwem jest wyłudzenie świadczenia za zgon osoby ubezpieczonej. W 2017 i 2018 roku często wykrywano także przypadki wyłudzeń związane z leczeniem szpitalnym, operacjami, inwalidztwem i uszczerbkiem na skutek NW.

Zakłady ubezpieczeń zauważają także odrodzenie się pewnych pozornie zapomnianych metod wyłudzeń w komunikacji. Ostatnio odżywa metoda polegająca na celowym spowodowaniu szkody. Jej częstą odmianą, stosowaną przez wyspecjalizowanych sprawców, są szkody na rondach i rozbudowanych skrzyżowaniach dużych miast. Sprawcy wykorzystują błędy i dekoncentrację innych kierowców i celowo doprowadzają do kolizji w taki sposób, że są stroną poszkodowaną. Następnie samochody – generatory szkód – są prowizorycznie naprawiane i ponownie wykorzystywane. Współpraca ze stołecznymi policjantami pozwoli skuteczniej przeciwdziałać przestępczości ubezpieczeniowej.

 

podinsp. Krzysztof Grochowski
foto Ewa Szymańska-Sitkiewicz

  • Warsztaty specjalistyczne dla Policji
  • Warsztaty specjalistyczne dla Policji
  • Warsztaty specjalistyczne dla Policji
  • Warsztaty specjalistyczne dla Policji
  • Warsztaty specjalistyczne dla Policji
  • Warsztaty specjalistyczne dla Policji
Powrót na górę strony