Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apelujemy do kierowców o bezpieczny powrót z urlopów

Data publikacji 31.08.2018

To już ostatni weekend wakacji. Wiąże się on ze wzmożonym ruchem na stołecznych drogach. Nad bezpiecznym powrotem warszawiaków do domów czuwać będą policjanci wydziału ruchu drogowego oraz oddziału prewencji. Pamiętajmy! Przed podróżą bądźmy zawsze wypoczęci.

Podczas prowadzonych działań policjanci wydziału ruchu drogowego KSP i oddziału prewencji w Warszawie nadzorują główne ciągi komunikacyjne, drogi wjazdowe i wyjazdowe do Warszawy. Udzielają wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się zatorów upłynniają ruch oraz kierują pojazdy na drogi objazdowe.

Ponadto zwracają uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, poruszanie się z dozwoloną prędkością, używanie telefonów komórkowych podczas jazdy, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa. Mundurowi sprawdzają stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by podróż była przyjemnością. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest „nieświadoma nietrzeźwość kierującego”. Najczęściej występuje następnego dnia po spożyciu alkoholu. Wstając rano można czuć się dobrze i być przekonanym o swojej trzeźwości. Jednak należy mieć na uwadze, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. Wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią legalizację. Badanie można  wykonać w większości komend i komisariatów Policji, a także poprosić funkcjonariuszy ruchu drogowego o jego przeprowadzenie.

Pamiętajmy, że działania stołecznych policjantów przyniosą pozytywne rezultaty jeżeli wszyscy będziemy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.


eszs

Powrót na górę strony