Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla stołecznego policjanta

Data publikacji 18.06.2018

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował dziś sześć osób szczególnie zasłużonych w proces restytucji i odnajdywania dzieł sztuki utraconych w czasie II wojny światowej. Wśród nich był również podkom. Piotr Grabowski z Wydziału Kryminalnego KSP, koordynator ds. zwalczania przestępczości przeciwko dziełom sztuki i zabytkom. To nie jedyne takie wyróżnienie otrzymane przez policjanta z rąk ministra. Dwa lata wcześniej otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Uroczyste wręczenie odznaczeń i dyplomu odbyło się w siedzibie ministerstwa z udziałem m.in. Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Paula W. Jonesa, Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr. Jarosława Szymczyka, Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej płk. Andrzeja Rytwińskiego i Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji insp. Krzysztofa Smeli.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: mł. insp. Grzegorz Napiórkowski, Zastępca Dyrektora Biura Kryminalnego KGP; mł. insp. Łukasz Wiliński, Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w KGP oraz podkom. Piotr Grabowski z Wydziału Kryminalnego KSP. Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: pracownik Federalnego Biura Śledczego (FBI) oraz historyk sztuki. Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowano zaś funkcjonariusza Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zwracając się do zebranych prof. Piotr Gliński przypomniał, że kultura polska straciła według różnych szacunków około pół miliona cennych obiektów. - W bazie ministerstwa znajduje się 63 tys. zidentyfikowanych obiektów utraconych w czasie II wojny światowej. Wiemy też o około 8 tys. dzieł sztuki skradzionych po wojnie. Wszystkie te obiekty są cały czas poszukiwane. Nie ma tygodnia, byśmy nie odzyskiwali utraconych w czasie wojny dzieł sztuki. Proces ich odzyskiwanie jest często długi i niezwykle żmudny. Te sukcesy nie byłyby możliwe bez współpracy różnych instytucji. W samym ministerstwie działa wyspecjalizowana grupa pracowników zatrudnionych w Wydziale Strat Wojennych. Ten niewielki, ale składający się z wybitnych specjalistów, zespół współpracuje na co dzień z Policją, Strażą Graniczną, polską dyplomacją, polskimi ośrodkami kultury i środowiskiem historyków sztuki oraz instytucjami zagranicznymi (np. z FBI). Tego wszystkiego by nie było bez profesjonalizmu i entuzjazmu oraz wrażliwości na kwestie kultury i sztuki u naszych partnerów – powiedział minister.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul W. Jones z kolei podziękował za doskonałą współpracę ze stroną polską i wyróżnienie osób, które efektywnie działają, by odzyskać utracone dzieła sztuki. – Cieszę się, że razem z pracownikiem FBI zostali uhonorowani także funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz historyk sztuki, czyli wszyscy, z którymi współpracowaliśmy. Efektem naszego współdziałania było m.in. odzyskanie - przy dużym wkładzie zastępcy atache prawnego - dwóch obrazów „Ulica wraz z ruiną zamku” Roberta Śliwińskiego oraz „Portretu damy” Aimée Zoe Lizinka de Mirbel. (…) Dzisiejsza uroczystość to znak, że w przyszłości nasza współpraca nie tylko będzie trwać, ale będzie się także rozwijać – zakończył ambasador.

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk powiedział natomiast, że to niezwykle ważny dzień dla polskiej Policji. Podziękował za zorganizowanie uroczystości, ale przede wszystkim za dostrzeżenie trudu i wysiłku codziennej służby oraz profesjonalizmu podległych mu policjantów. - Cieszę się, że te wyróżnienia odbierają funkcjonariusze polskiej Policji w towarzystwie naszych codziennych, niezwykle ważnych partnerów ze Straży Granicznej i FBI. (…) Prezentowane dzieła sztuki wracają tam, gdzie ich miejsce. To efekt ciężkiej, wielomiesięcznej, a nieraz wieloletniej, drobiazgowej i skrupulatnej pracy polskiej Policji. (…) Składając serdeczne podziękowania na ręce wyróżnionych, wierzę głęboko w to, że dalej swoją służbą i zaangażowaniem będą przyczyniać się do kolejnych efektów w tym zakresie i wiele z tych dzieł z ogromnego zbioru strat z II wojny światowej będzie powracało do kraju. Wierzę, że struktury, które funkcjonują w KSP oraz w KWP w Krakowie (najprężniej działające ośrodki) wzmocni także w tym obszarze utworzony w Policji pion do walki z cyberprzestępczością. To z pewnością przyczyni się do jeszcze większej skuteczności naszych działań – dodał komendant.

Zastępca Komendanta Stołecznego Policji do spraw kryminalnych mł. insp. Krzysztof Smela również podziękował za współpracę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Komendą Stołeczną Policji. – Ta ścisła współpraca między dwiema instytucjami została nawiązana pod koniec 2015 r. Już pierwsze miesiące przyniosły efekty. Przez ostatnie trzy lata odzyskano m.in.: obraz Maksymiliana Gierymskiego „Patrol Polski w 1830 r.”, obraz Iwana Trusza „Pejzaż z okolic Neapolu” czy obraz autorstwa Kazimierza Pochwalskiego „Prezydent Ignacy Mościcki”. To tylko wybrane przykłady, dzięki współpracy ministerstwa, KGP i KSP odzyskano znacznie więcej obiektów tak ważnych dla polskiej kultury.

 

Tekst: podinsp. Anna Kędzierzawska
Foto: Ewelina Grajcar

Powrót na górę strony