Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na drodze, weekend majowy dopiero się rozpoczął

Data publikacji 30.04.2018

Za nami pierwsze trzy dni długiego weekendu, podczas którego policjanci stołecznego i wołomińskiego ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania pod hasłem "Bezpieczny weekend". Od piątku do niedzieli nad bezpieczeństwem podróżujących czuwali policjanci, którzy kontrolowali, czy kierowcy jeździli zgodnie z przepisami. Pamiętajmy: to, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych. Niestety, zdarzają się też kierujący, którzy mimo licznych apeli wsiadają za kierownicę po alkoholu, co niejednokrotnie może mieć tragiczne skutki. Dziś w godzinach porannych w miejscowości Ciemne rannych zostało 6 pasażerów busa, którego prowadził 29-letni obywatel Ukrainy mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.

Majowy weekend trwa. Policjanci wzmożyli kontrole drogowe, podczas których zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Jak zapowiadają, nie będzie też żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości, czy wyprzedzających "na trzeciego". Spodziewać się też możemy częstych  kontroli stanu trzeźwości.

Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Zapewniamy je sobie sami przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Apelujemy też do pasażerów: nie bądźcie bierni w przypadku brawurowej, ryzykownej, pozbawionej wyobraźni jazdy! Trzeba reagować i stanowczo się temu sprzeciwiać, żądając bezpiecznej jazdy.

Niestety zdarzają się też przypadki, że kierowca wsiada za kierownicę po alkoholu, a pasażerowie mu na to przyzwalają. Mogło się też tak zdarzyć dziś rano, gdzie 29-letni obywatel Ukrainy kierując osobowo-dostawczym Citroenem w miejscowości Ciemne na drodze 635 łączącej Radzymin z Wołominem, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem , zjechał na pobocze po czym pojazd uderzył w drzewo. Kierowca opuścił pojazd, pozostawiając 6 rannych pasażerów, mężczyzn w wieku od 38-62 lat i oddalił się z miejsca zdarzenia. Kilka minut później został jednak zatrzymany przez policjantów prewencji w wołomińskiej Komendy. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Poszkodowani pasażerowie, w tym trzy osoby z poważnymi obrażeniami ciała zostały przewiezione do szpitala. 29-latek został zatrzymany i umieszczony w policyjnej celi. Teraz odpowie prawnie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie wypadku drogowego.

Od piątku policjanci na terenie powiatu wołomińskiego zatrzymali też 6 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi w tym 38-latka za kierownicą daewoo z blisko 2 promilami alkoholu w organizmie i dożywotnim zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydanym przez Sąd Rejonowy.

Policjanci ruchu drogowego APELUJĄ do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o rozwagę i zdrowy rozsądek.

ts/eszs

Powrót na górę strony