Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczne działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

W ostatnich latach stołeczni policjanci cyklicznie przeprowadzają działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Polegają one na zwróceniu szczególnej uwagi na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też baczne przyglądanie się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

Lekkomyślne zachowania ze strony kierujących pojazdami, ograniczona widoczność oraz zmienne warunki atmosferyczne na drogach w znacznym stopniu przyczyniają się do pogorszenia bezpieczeństwa pieszych.

Główne przyczyny wypadków drogowych, z winy kierujących to między innymi nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej (wjazd przy czerwonym świetle). W odniesieniu do osób pieszych najczęstszymi przyczynami wypadków jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle i przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego tj. piesi, rowerzyści, motorowerzyści, w przeważającej większości poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych i oświetlenia, w związku z czym są gorzej widoczni dla kierujących.

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji przeprowadzili akcję pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem działań była wzmożona reakcja policjantów na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów, jak również kierujących pojazdami, którzy nieprawidłowym zachowaniem na drogach powodują zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. W trakcie trwania działań funkcjonariusze nałożyli 369 mandatów karnych, zastosowali 178 pouczeń oraz sporządzili 10 wniosków do sądu.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Pieszy na drodze publicznej zawsze powinien stosować się do przepisów Prawa o ruchu drogowym, tak więc:

  • korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza.
  • jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,
  • idąc po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi,
  • piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie,
  • korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej,  jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Z kolei kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

 

eszs/ar/rr

  • "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  • "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  • "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  • "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  • "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  • "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  • "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
  • "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
Powrót na górę strony