W poszukiwaniu zaginionej 78-latki pomagała załoga policyjnego śmigłowca
78-letnia mieszkanka gminy Jadów z chorobą Alzheimera wyszła wczoraj w godzinach południowych z miejsca zamieszkania. Gdy do niego nie wróciła po kilku godzinach, zaniepokojona tym faktem córka, powiadomiła miejscowych funkcjonariuszy. Niemal natychmiast kierownictwo powiatowej komendy w Wołominie podjęło decyzję o skierowaniu do działań poszukiwawczych starszej kobiety kilkunastu policjantów, w tym przewodnika z psem tropiącym oraz strażaków. Gdy poszukiwania nie przynosiły zamierzonego rezultatu do akcji poszukiwawczej włączono policyjny śmigłowiec z kamerą termowizyjną. Szczęśliwie po 17:30 kobieta została zauważona przez załogę helikoptera w lesie, w rejonu przejazdu kolejowego, około 6 km od miejsca zamieszkania. Przebadana przez lekarzy w dobrym stanie zdrowia wróciła do swojego domu.
Wczoraj około 14:30 policjant na stanowisku kierowania w komisariacie w Jadowie odebrał telefoniczne zgłoszenie o zaginięciu 78-letniej kobiety w rejonie miejscowości Borzymy. Zgłaszająca ten fakt córka zaginionej, poinformowała dodatkowo, że jej matka ma stwierdzoną chorobę Alzheimera, wyszła z domu przed południem i do chwili zgłoszenia nie wróciła oraz nie nawiązała żadnego kontaktu ani z nią, ani ze swoim mężem, który pozostał w miejscu zamieszkania.
Dyżurny z Jadowa niemal natychmiast skierował w wyznaczony obszar wszystkie będące w pobliżu załogi policyjne. Zimowe warunki stwarzały dodatkowe zagrożenie dla zaginionej starszej kobiety. W takiej sytuacji kierownictwo wołomińskiej Komendy podjęło decyzję o skierowaniu w rejon poszukiwań przewodnika z psem tropiącym, strażaków oraz policjantów z innych jednostek podległych komendzie powiatowej oraz Oddziałów Prewencji KSP. Policjanci mimo intensywnych poszukiwań nie natrafili na kobietę. Zbliżająca się późna popołudniowa pora oraz narastający mróz to kolejna decyzja, tym razem o użyciu policyjnego śmigłowca z kamerą termowizyjną. Tuż przed 17.00 załoga policyjnego śmigłowca dostrzegła kobietę w kompleksie leśnym w rejonie przejazdu kolejowego w miejscowości Dębe Małe około 6 km od miejsca zamieszkania.
Funkcjonariusze przewieźli 78-latkę do komisariatu, gdzie została przebadana przez lekarza. Ten nie stwierdził, by kobieta wymagała hospitalizacji, w związku z czym, w dobrym stanie zdrowia została przekazana pod opiekę męża.
Kolejny już raz wspólne działania służb ratunkowych, doskonała koordynacja i pomoc załogi policyjnego śmigłowca pomogły w odnalezieniu zaginionej osoby.
Gdy chory się zgubi lub zabłądzi?
Ucieczki z domu, błądzenie to częsty problem osób z chorobą Alzheimera. Podpowiadamy, jak można temu zapobiec i co zrobić, gdy chory się oddali.
Zrób naszywki. Na wewnętrznej stronie kurtki czy swetra chorego wszyj karteczkę z adresem numerem telefonu opiekuna. W razie zaginięcia umożliwi to szybkie jego odnalezienie i bezpieczny powrót podopiecznego do domu. Miej zapas zdjęć chorego. Jeśli się zgubi, fotografia pomoże w identyfikacji chorego przez osoby, które mogły spotkać go w czasie wędrówki. Poinformuj o chorobie sąsiadów i pracowników pobliskich sklepów. W razie potrzeby będą wiedzieć, kogo zawiadomić, gdy chory nagle wyjdzie z domu.
ea/ts
Nagranie audio Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP
Pobierz plik Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP (format mp3 - rozmiar 4.06 MB)