Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończenie Konferencji Szefów Policji Miast Europy Środkowej

Podpisaniem Deklaracji Końcowej zakończyła się dziś 3-dniowa konferencja Szefów Policji Miast Europy Środkowej, której gospodarzem była Komenda Stołeczna Policji. Przedstawiciele Policji z ośmiu europejskich miast wymienili się doświadczeniami w zakresie podejmowanych środków bezpieczeństwa w związku z zagrożeniami terrorystycznymi.

Konferencja Szefów Policji Miast Europy Środkowej odbywała się z udziałem przedstawicieli: Berlina, Bratysławy, Bukaresztu, Budapesztu, Monachium, Pragi, Wiednia i Warszawy. Podczas trzydniowych obrad przedstawiciele Policji tych państw poruszali najistotniejsze kwestie w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. Temat konferencji został określony pod kątem najpoważniejszego wyzwania dla współczesnych służb porządkowych jakim jest „Zagrożenie terrorystyczne – środki bezpieczeństwa podjęte w związku z imprezami masowymi i dużymi demonstracjami, jak również bezpieczeństwo w transporcie publicznym i budynkach użyteczności publicznej”.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od prezentacji o podejmowanych przez Komendę Stołeczną Policji środkach bezpieczeństwa podczas imprez masowych i dużych demonstracji w kontekście zagrożeń terrorystycznych. Pełniący obowiązki I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Tomasz Szymański przedstawił zagadnienia związane z działaniami stołecznych policjantów w zakresie bezpieczeństwa w środkach transportu publicznego oraz budynkach użyteczności publicznej. Omówił i zaprezentował materiał filmowy z realizowanych ćwiczeń antyterrorystycznych. Powiedział także o roli Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie, a także podał przykłady zastosowanych środków bezpieczeństwa w związku z dużymi demonstracjami i imprezami masowymi.

Podczas trzydniowych obrad swoje referaty dotyczące wpływu zagrożeń terrorystycznych na działania zabezpieczające wygłosili delegaci z Budapesztu, Bratysławy, Bukaresztu i Wiednia. Przedstawiciele monachijskiej Policji przedstawili działania służb podczas zabezpieczenia święta Oktoberfest, a berlińscy funkcjonariusze o weryfikacji taktyki w wyniku zamachu na Jarmarku Bożonarodzeniowym w grudniu ubiegłego roku. Natomiast delegaci z Pragi poruszyli temat działań podejmowanych w celu zmniejszenia ryzyka zamachu z użyciem pojazdów ciężarowych.

Podsumowując tegoroczną konferencję pełniący obowiązki Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej podkreślił, jak istotna z punktu międzynarodowego bezpieczeństwa jest wzajemna współpraca, wymiana informacji, a także doświadczeń.
– Jestem przekonany, że będzie to miało wpływ na wzrost skuteczności naszych działań zmierzających do przeciwdziałania atakom terrorystycznym, a jednocześnie zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa mieszkańcom – powiedział generał Paweł Dobrodziej.

Konferencja tradycyjnie zakończyła się podpisaniem Deklaracji Końcowej. Uczestnicy głosowali w sprawie udziału przedstawicieli Policji z Kijowa w Konferencji Szefów Policji Kryminalnych Miast Europy Środkowej. Zaaprobowali udział przedstawicieli Policji z Lublany w Konferencji Szefów Policji Miast Europy Środkowej w roli obserwatorów. Ponadto zgodnie z ustaleniami zawartymi podczas Konferencji Szefów Policji Kryminalnych Miast Europy Środkowej w Budapeszcie we wrześniu 2017 r., większość delegatów podjęła dyskusję i zaakceptowała możliwość wymiany doświadczeń związanych z działaniami dotyczącymi wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej lub zagrożenia atakiem terrorystycznym.

W ramach programu kulturalnego uczestnicy tegorocznej konferencji odwiedzili jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Warszawy – Łazienki Królewskie, gdzie odbyły się pokazy historyczne z udziałem kadetów Wojskowej Akademii Technicznej związane z powstaniem listopadowym. Goście zwiedzili także Centrum Nauki Kopernik.

Konferencja jest cykliczna i odbywa się raz w roku. W 2016 roku gospodarzem spotkania była Policja z Budapesztu, a w październiku przyszłego roku delegaci spotkają się w Berlinie.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
foto: kom. Ewa Szymańska-Sitkiewicz, kom. Jarosław Florczak oraz Marek Szałajski

  • Szefowie Policji Miast Europy Środkowej
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
  • Podpisanie deklaracji
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
  • Podpisanie Deklaracji Końcowej
Powrót na górę strony