Zadbaj o bezpieczną podróż
Zaczyna się sezon urlopowy. Wielu Polaków wybierze się na wymarzone wakacje, pokonując setki kilometrów w swoich autach. Podczas długich podróży łatwo o zmęczenie, zdenerwowanie i brak koncentracji. Poza tym chęć szybkiego dotarcia do celu sprawia, że wielu kierowców przekracza dopuszczalną prędkość i stwarza tym samym poważne zagrożenia w ruchu. Jak więc bezpiecznie dojechać na upragniony wypoczynek, radzi stołeczna Policja.
Przed wyjazdem w trasę
Upewnij się, że przygotowałeś samochód do podróży: Sprawdź stan techniczny. Nie zapomnij o sprawdzeniu opon, poziomu oleju, płynów eksploatacyjnych oraz sprawności świateł i wycieraczek. Warto też pomyśleć o przeglądzie klimatyzacji, by w upalne dni nie martwić się o komfort jazdy. Nieraz wystarczy krótka wizyta w stacji diagnostycznej, aby naprawić usterkę.
Zaplanuj trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdź aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie. Upewnij się, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty, sprawdź ważność badań technicznych i ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie takie jak: gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Warto mieć w podróży także: kamizelkę odblaskową, apteczkę, zapasowe żarówki do lamp oraz koło zapasowe, podnośnik, klucze do kół i linkę holowniczą. Jeśli podróżują z Tobą małe dzieci, pamiętaj o samochodowych fotelikach!
Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznij, a godziny jazdy dostosuj do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwasz senność.
W podróży
Weź pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Podczas opadów pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.
Przestrzegaj zasad i przepisów ruchu drogowego, pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. Nigdy nie prowadź samochodu po alkoholu! Wyjeżdżając do innego kraju zapoznaj się z obowiązującym tam prawem. Niewiedza nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności za złamanie przepisów drogowych. Nie zapomnij o różnicach w oznaczeniu dróg, ograniczeniach prędkości i wymogach dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu.
Pamiętaj, że w Polsce za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h możemy zapłacić mandat w wysokości do 500 złotych i stracić prawo jazdy na 3 miesiące. W innych krajach mandaty mogą być jeszcze bardziej dotkliwe finansowo.
Nie zapominaj, że korzystanie przez kierującego z telefonu komórkowego jest zabronione nie tylko w naszym kraju. Dlatego w razie potrzeby korzystaj z zestawu głośno-mówiącego lub poproś pasażera o pomoc.
Po 2-3 godzinach jazdy zrób co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu lub na stacji paliw. Gdy dopadnie cię zmęczenie, nie walcz z nim pijąc kolejną kawę. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby cię zmienić za kierownicą, pomyśl o długim odpoczynku lub noclegu. W trakcie przerw w podróży nigdy nie opuszczaj samochodu zostawiając kluczyki w stacyjce lub wartościowe rzeczy np. aparat fotograficzny w widocznym miejscu.
Jeżeli zabierasz ze sobą na urlop zwierzę, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu go - przestraszone może skoczyć na kierowcę, który straci panowanie nad kierownicą.
Podczas podróży zachowaj spokój, nerwy za kierownicą nie pomogą szybciej dotrzeć do celu, a mogą być jedynie przyczyną tragedii. Jeśli zadbasz o podróż uwzględniając wskazane rady, unikniesz przykrych niespodzianek, a wakacje będą prawdziwym wypoczynkiem. Bezpiecznej podróży!