Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne granie online

Data publikacji 29.04.2017

Gry online są świetną zabawą, ale też niosą ze sobą różne rodzaje ryzyka. Warto pamiętać, że można się przed nim ustrzec. Jednym z powodów, dla którego gry online są tak popularne jest fakt, że pozwalają grać i rozmawiać z innymi graczami z całego świata. Często możemy nawet nie znać osób, z którymi gramy. O ile większość graczy szuka tylko dobrej zabawy, to są też tacy, którzy chcą wyrządzić nam krzywdę W jaki sposób nie narażać siebie i swojej rodziny, gdy gramy online?

Oto kilka wskazówek:

  • Zwracajmy uwagę na wiadomości, które wymagają od nas podjęcia akcji takich, jak na przykład kliknięcie w link czy pobranie pliku. Tak, jak w przypadku ataków typu phishing, ktoś może próbować nas namówić do zainfekowania komputera. Jeśli wiadomość wydaje się dziwna, pilna czy zbyt nieprawdopodobna to najlepiej ją zignorować.
  • Wiele gier online tworzy własne ekonomie, gdzie możemy wymieniać się czy nawet kupować wirtualne dobra. Tak jak i w życiu, podstępni ludzie chcą wykorzystać nas i ukraść nam pieniądze lub przedmioty z gry.
  • Zwracajmy szczególną uwagę na transakcje, które związane są z prawdziwymi pieniędzmi. Pamiętajmy, aby kupować i sprzedawać tylko na oficjalnych stronach gry.
  • Ograniczajmy ilość informacji, które my lub nasze dzieci publicznie udostępniamy. Nigdy nie dzielmy się informacjami prywatnymi takimi, jak hasło czy adres domowy.
  • Dużo stron, jak np. serwisy bankowe, używa pytań, aby potwierdzić twoją tożsamość. Atakujący potrafią wydobyć takie informacje zaprzyjaźniając się z graczami. Pamiętajmy, że nie mamy żadnego obowiązku odpowiadania na pytania zadawane nam podczas gry.

Zabezpieczenie swojego komputera i konta

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie używanego przez nas komputera. Atakujący będą się starali zdobyć kontrolę nad naszym komputerem i kontami, dlatego musimy się przed tym chronić. Kluczem do pozostania bezpiecznym podczas grania online jest użycie silnych haseł, zabezpieczenie komputera i użycie zdrowego rozsądku przy rozmowach z obcymi lub gdy dostajemy dziwne wiadomości lub prośby:

  • Używajmy mocnych haseł zarówno do komputera, jak i do kont w grach online. W ten sposób atakujący nie zgadną łatwo hasła, przejmując w ten sposób konto. Jeśli gra oferuje dwuskładnikowe uwierzytelnianie pamiętajmy, aby je włączyć. W dodatku upewnijmy się, że różne konta, które posiadamy mają różne hasła. W ten sposób, jeśli nastąpi włamanie na serwer jednej z gier, pozostałe konta wciąż pozostaną bezpieczne.
  • Zabezpieczmy nasz komputer, używając zawsze jak najnowszej wersji systemu operacyjnego oraz gry. Tak samo jak w przypadku starszych wersji systemu operacyjnego czy przeglądarki internetowej, starsza wersja gry może zawierać znane atakującym podatności, które mogą być wykorzystane do przejęcia kontroli nad naszym komputerem. Dbając o aktualność gry ,jak i innych aplikacji pozbywasz się tych podatności.
  • Zainstalujmy program antywirusowy, sprawdźmy czy używamy jego najnowszej wersji i włączmy skanowanie w czasie rzeczywistym.
  • Pobierajmy gry tylko z zaufanych stron. Jeśli instalujesz grę pobierz ją z oficjalnej strony producenta albo z innej zaufanej strony. Dosyć często zdarza się, że przestępcy tworzą własną, zainfekowaną wersję gry i dystrybuują ją korzystając ze swojego serwera. Jeśli zainstalujemy taką wersję, atakujący mogą przejąć kontrolę nad naszym komputerem.
  • Dodatki do gier, często tworzone przez społeczność graczy, dodają nowe funkcjonalności do już istniejącej wersji. Atakujący czasem infekują te dodatki złośliwym oprogramowaniem, co może okazać się trudne do wykrycia, nawet przez program antywirusowy. Upewnijmy się, że pobieramy dodatki z zaufanej strony. Jeśli któryś z nich wymaga wyłączenia antywirusa albo zapory sieciowej to po prostu go nie instalujmy.
  • Powstało wiele nielegalnych serwisów, aby pomóc w oszukiwaniu w grach. Poza stroną etyczną takich działań, często programy wspomagające graczy są rootkitami - jedną z najgroźniejszych form złośliwego oprogramowania. Nigdy nie instalujmy ani nie używajmy programów służących do oszukwiania w grach.
  • Sprawdźmy informacje zawarte na stronie internetowej gry. Wiele stron zawiera sekcję z informacjami na temat bezpieczeństwa naszego i komputera. Skorzystajmy z tych porad.
  • W końcu pamiętajmy, aby stosować te same środki ostrożności, grając w grę na komputerze, jak i na telefonie komórkowym. Atakujący obierają także za cel urządzenia mobilne.


Dla rodziców

Jeśli jesteśmy rodzicami to upewnijmy się, że nasze dzieci stosują się do powyższych zaleceń (w przypadku młodszych dzieci być może będziemy musieli wykonać część kroków za nie). Porozmawiajmy także z dziećmi o ryzykach związanych z grami online. Edukacja i otwarty dialog to jedne z najlepszych sposobów na zachowanie bezpieczeństwa. Jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie takiej rozmowy jest poproszenie dziecka o pokazanie gry, włączając w to cały świat z nią związany, jak i obejrzenie samej rozgrywki. Można nawet spróbować włączyć się do gry. Niech dzieci również opiszą inne osoby, z którymi spotykają się online. Często spotkania w grach mogą odgrywać duże znaczenie w życiu społecznym naszych dzieci. Rozmawiając z nimi o tym można szybciej zauważyć problem i na niego odpowiednio wcześnie zareagować, nawet bez pomocy ze strony różnych technologii.

 

Mat. przyg. na podst. Biuletynu Bezpieczeństwa Komputerowego OUCH!

Powrót na górę strony