Stołeczny policjant wyróżniony w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki „Za opiekę nad zabytkami” policjantom z całego kraju za działania na rzecz ochrony zabytków. Wśród wyróżnionych był podkomisarz Piotr Grabowski z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, który otrzymał list gratulacyjny za zasługi w walce z przestępczością przeciwko zabytkom w Polsce.
Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu wziął udział m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk.
W obecności zaproszonych gości Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, pełniąca również funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków, odznaczyła złotymi i srebrnymi odznakami „Za opiekę nad zabytkami” 13 policjantów z całego kraju. Pani minister wręczyła również 21 listów gratulacyjnych za zasługi w walce z przestępczością przeciwko zabytkom w Polsce. Jednym z wyróżnionych był policjant Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji podkomisarz Piotr Grabowski.
Podkomisarz Piotr Grabowski pracuje w Policji od 17 lat, przez ostatnie siedem lat w Wydziale Kryminalnym KSP. Specjalizuje się w poszukiwaniu i odzyskiwaniu dzieł sztuki. Pełni funkcję koordynatora wojewódzkiego z ramienia KSP ds. dzieł sztuki i zabytków. Jego zainteresowania zawodowe pokrywają się z pasją. Przełożeni doceniają u niego zaangażowanie, skrupulatność oraz odpowiedzialność. Wręczenia wyróżnienia odbyło się w obecności Naczelnika Wydziału Kryminalnego KSP mł. insp. Grzegorza Napiórkowskiego.
Funkcjonariusze KSP od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki, które padły ofiarą wojennych rabunków czy współczesnych kradzieży. Współpracują w tym zakresie z instytucjami państwowymi, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także z galeriami oraz osobami prywatnymi. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.
Jednym z ostatnich sukcesów stołecznych kryminalnych było zabezpieczenie w jednej z galerii dzieł sztuki na terenie Warszawy cennego obrazu Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance". Na przestrzeni ostatnich lat policjanci Wydziału Kryminalnego KSP odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość można szacować w milionach euro.
Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych oraz galerie. Korzystają z krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, prowadzonego przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych.
Działania policjantów KSP nie ograniczają się wyłącznie do poszukiwania dzieł sztuki utraconych przez polskie instytucje i naszych obywateli. Funkcjonariusze podejmują również na tej płaszczyźnie kooperację ze służbami innych krajów.
Warto dodać, że w roku ubiegłym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński w uznaniu wieloletnich zasług Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji za odzyskanie wielu bezcennych dzieł sztuki wyróżnił honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” siedmioro policjantów, wśród których był m.in. podkom. Piotr Grabowski.
Elżbieta Sandecka-Pultowicz
foto Konrad Bucholc