Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzęt najnowszej generacji w stołecznym laboratorium

Data publikacji 02.02.2017

W stołecznym laboratorium kryminalistycznym odbyło się dzisiaj uroczyste przekazanie sprzętu zakupionego ze środków własnych samorządu warszawskiego. Nowe wyposażenie zakupione zostało w latach 2015 -2016 i kosztowało w sumie ponad 3 miliony złotych. Teraz będzie wykorzystywane przez biegłych kryminalistyki m.in. do badań śladów z nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki czy też podczas przygotowywania ekspertyz kryminalistycznych związanych z badaniami DNA.

W ciągu ostatnich dwóch lat Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Stołecznej Policji wzbogaciło się o sprzęt najnowszej generacji, który znacznie przyspieszy i ułatwi przeprowadzanie specjalistycznych badań wykonywanych na zlecenia organów ścigania i sprawiedliwości. Zakupy te były możliwe dzięki wsparciu finansowemu samorządu warszawskiego, który na ten cel przeznaczył ponad 3 miliony złotych.

Mł. insp. Hubert Kowalczewski, I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji, podziękował za doposażenie laboratorium i zwrócił uwagę, że nowy sprzęt znacznie ułatwi pracę biegłym laboratorium kryminalistycznego.  

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz- Walz powiedziała, że dzięki zakupionym urządzeniom Warszawa jest coraz bardziej bezpieczna, także na tle innych stolic europejskich.

Do pracowni należących do Sekcji Biologii i Chemii zakupione zostały m.in. 4 chromatografy gazowe, które służą do badania środków odurzających i substancji psychotropowych oraz nowych substancji psychoaktywnych, czyli dopalaczy. Biegli badań genetycznych w swojej pracy mogą wykorzystywać automat służący do izolacji DNA metodą magnetyczną, który umożliwia m.in. przebadanie 16 próbek jednocześnie w czasie 40 minut. Urządzenie to znacznie pozwala na skrócenie czasu wykonywanych badań.  Wśród zakupionego sprzętu znalazła się również stacja pipetująca, która stanowi zautomatyzowany system izolacji DNA, czyli uzyskiwania DNA z materiału biologicznego, co stanowi pierwszy i najbardziej istotny etap badań z zakresu genetyki sądowej. Urządzenie to umożliwia przebadanie aż 48 próbek w tym samym czasie w ciągu 2 godzin. Dzięki zautomatyzowaniu procesów analitycy kryminalistyki  mogą znacznie zaoszczędzić czas pracy, jaki musieliby poświęcić na manualne wykonanie danych czynności.

Wśród zakupionych urządzeń znalazły się także stół laboratoryjny, oświetlacz kryminalistyczny, specjalistyczne latarki oraz dygestorium, które będą wykorzystywane przez specjalistów z Sekcji Daktyloskopii.  To ostatnie urządzenie służy do przeprowadzania prac laboratoryjnych z substancjami chemicznymi, zarówno w stanie stałym, ciekłym jak i gazowym. Minimalizuje ono ryzyko pracy z chemikaliami i tym samym chroni osoby wykonujące prace badawcze w komorze przed wydzielającymi się w niej szkodliwymi dla zdrowia oparami. Urządzenie to, przy pomocy ciągłego systemu wentylacji na zewnątrz laboratorium, zbiera i usuwa szkodliwe substancje.

Stół laboratoryjny w Sekcji Daktyloskopii stanowi podstawowe stanowisko pracy podczas oględzin materiału dowodowego z użyciem odczynników chemicznych – także trujących, toksycznych – oraz barwników fluorescencyjnych trwale barwiących podłoże. Jego blat jest odporny na żrące środki chemiczne.  Do stołu laboratoryjnego wyspowego zamontowany jest oświetlacz kryminalistyczny, który również został zakupiony ze środków samorządu warszawskiego. Charakteryzuje go wszechstronność i wielofunkcyjność. Można wybrać długość fali świetlnej czy regulować oświetlenie LED. Posiada także duże szkło powiększające o optymalnym powiększeniu.

Zakupione specjalistyczne latarki będą z kolei służyły do przeprowadzania oględzin zarówno bezpośrednio na miejscu przestępstwa jak i w warunkach laboratoryjnych. Każda latarka charakteryzuje się stałą intensywnością światła niezależnie od naładowania akumulatora.

Sekcja Mechanoskopii z kolei wzbogaciła się o 3 mikroskopy stereoskopowe, które wykorzystywane są m.in. do identyfikacji narzędzi służących przestępcom do dokonywania włamań, a także badania zamków pod kontem sposobu ich otwierania. Zakupiono także urządzenia do odczytu numerów VIN, które pomagają w szybszej identyfikacji pojazdów ze sfałszowanymi numerami nadwozia.

aw

  • Nowy sprzęt zakupiony w latach 2015 - 2016
  • Nowy sprzęt zakupiony w latach 2015 - 2016
  • Nowy sprzęt zakupiony w latach 2015 - 2016
  • Uroczystość przekazania nowego sprzętu dla stołecznego laboratorium
  • Uroczystość przekazania nowego sprzętu dla stołecznego laboratorium
  • Nowy sprzęt w Sekcji Bilogii i Chemii
  • Uroczystość przekazania nowego sprzętu dla stołecznego laboratorium
  • Nowy sprzęt w Sekcji Daktyloskopii
  • Przygotowane do badań próbki środków odurzajacych
Powrót na górę strony