Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco! Zapnij pasy, nie zapominaj o foteliku dla dziecka

Data publikacji 28.01.2017

Policjanci Komendy Stołecznej Policji cyklicznie prowadzą działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Pasy” i „Foteliki”. Mają one na celu ograniczenie tragicznych skutków wypadków drogowych, które wynikają z braku odpowiednio zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia najmłodszych bez wymaganych fotelików.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze przede wszystkim zwracają uwagę na kierowców, którzy pomimo obowiązku nie korzystają z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Stołeczni policjanci kontrolują również sposób przewożenia pasażerów oraz poprawność przewożenia dzieci.

Samochód jadący z prędkością 50 kilometrów na godzinę w razie stłuczki powoduje dla nieodpowiednio zabezpieczonego dziecka, skutki porównywalne z upadkiem z trzeciego piętra. W wypadkach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwarta ofiara jest dzieckiem, dlatego policjanci podczas prowadzonych działań przypominają o zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci.

Prawidłowe korzystanie z pasów bezpieczeństwa wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Wielu wypadków można byłoby uniknąć tylko dzięki tej nieskomplikowanej czynności, jaką jest prawidłowe zapięcie pasów. Przypominamy, że obowiązek jazdy w pasach dotyczy kierowców i pasażerów wszystkich pojazdów, które są w nie wyposażone. Zarówno z przodu, jak i na tylnej kanapie. A dzieci przewozimy tylko w fotelikach. Osoba podróżująca bez zapiętych pasów naraża na utratę zdrowia i życia nie tylko siebie, ale także pozostałych uczestników podróży.

Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy jest w Polsce karane przez Policję mandatem karnym w wysokości 100 zł i 2 punktami karnymi. Za nieprawidłowe przewożenie dziecka mandat karny to 150 zł oraz 6 punktów karnych. Pamiętajmy jednak, że największą karą, jaka może nas spotkać, jeśli zdecydujemy się przewozić dziecko bez fotelika lub sami nie zapniemy pasów, mogą być poważne obrażenia odniesione w wypadku, a nawet śmierć.

 

  • Działania "PASY"
  • Działania "PASY"
  • Działania "PASY"
  • Działania "PASY"
  • Działania "PASY"

Film Działania "PASY"


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Działania "PASY" (format flv - rozmiar 19.73 MB)

Powrót na górę strony