Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo pieszych przede wszystkim

Data publikacji 19.01.2017

Pomimo podejmowanych w ostatnich latach działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego przez Komendę Stołeczną Policji, w dalszym ciągu dochodzi do poważnych w skutkach wypadków drogowych, których przyczynami są niewłaściwe zachowania w rejonie przejść dla pieszych zarówno pieszych, jak i kierujących pojazdami. Dlatego wczoraj funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji po raz kolejny przeprowadzili akcję pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Lekkomyślne zachowania ze strony kierujących pojazdami, wcześniej zapadający zmrok, ograniczona widoczność oraz zmienne warunki atmosferyczne na drogach w znacznym stopniu przyczyniają się do pogorszenia bezpieczeństwa pieszych. Główne przyczyny wypadków drogowych, z winy kierujących to między innymi nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej (wjazd przy czerwonym świetle). W odniesieniu do osób pieszych najczęstszymi przyczynami wypadków jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle i przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego tj. piesi, rowerzyści, motorowerzyści, w przeważającej większości poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych i oświetlenia, w związku z czym są gorzej widoczni dla kierujących, a tym samym narażeni na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych, które niosą za sobą poważne skutki, takie jak  ciężkie obrażenia ciała bądź śmierć.

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji przeprowadzili akcję pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem działań była wzmożona reakcja policjantów na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów, jak również kierujących pojazdami, którzy nieprawidłowym zachowaniem na drogach powodują zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. W trakcie trwania działań policjanci ujawnili 1631 wykroczeń. 936 zostało popełnionych przez kierujących, 653 przez osoby piesze, natomiast 42 wykroczenia popełnili rowerzyści. Funkcjonariusze nałożyli 1272 mandaty karne, zastosowali 346 pouczeń oraz sporządzili 18 wniosków do sądu.

rr

Powrót na górę strony