Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzialność prawna nieletnich związana z „sekstingiem” i „hejtingiem” - tematem policyjnej prelekcji

Data publikacji 20.12.2016

„Seksting” i „Hejting”, pierwsze zjawisko związane z przesyłaniem intymnych zdjęć, drugie związane z nienawidzeniem, obrażaniem i często krytykowaniem wszystkiego, co pojawia się w sieci, poprzez zamieszczanie negatywnych komentarzy i związana między innymi z tymi zachowaniami odpowiedzialność prawna nieletnich i dorosłych, były tematem edukacyjnych zajęć zorganizowanych przez profilaktyków z mińskiej komendy i Straży Miejskiej dla uczniów Ochotniczego Hufca Pracy w Mińsku Mazowieckim. Tematy, które poruszono podczas zajęć miały ukazać uczniom, że wspomniane zjawiska mogą sprowadzić na młodzież odpowiedzialność prawną i karną za popełnienie przestępstwa znęcania bądź „stalkingu” czyli uporczywego dręczenia lub nękania drugiej osoby.

Odpowiedzialność prawna i karna młodych ludzi była przedmiotem bardzo interesujących zajęć, przeprowadzonych w Ochotniczym Hufcu Pracy w Mińsku Mazowieckim przez starszego sierżanta Dominikę Witek z zespołu do spraw nieletnich i patologii mińskiej komendy oraz inspektora Roberta Szostaka z mińskiej Straży Miejskiej.

Tematem spotkania były negatywne zjawiska pojawiające się wśród młodzieży, które mogą doprowadzić do naruszenia dóbr osobistych i wizerunku ludzi, a sprawców takich zachowań mogą narazić na odpowiedzialność prawną i karną.

Policjantka i strażnik prowadzący spotkanie, skupili się podczas swojego wykładu na omówieniu zjawisk „sekstingu” i „hejtingu”.

Pierwsze zjawisko polega na przesyłaniu przez młode osoby intymnych zdjęć w celu zainteresowania kogoś swoja osobą czy też dla potwierdzenia przywiązania czy też sympatii drugiej osoby. Często takie zdjęcia trafiają później na fora i portale społecznościowe, a osoby które się na nich znajdują, stają się przedmiotem żartów i szykanowania.

Drugie omówione przez funkcjonariuszy zjawisko polega na obrażaniu i krytykowaniu wszystkiego co pojawia się w sieci i często jest wykorzystywane w sytuacjach, kiedy dochodzi do kłótni wśród uczniów. „Hejtowanie” przeradza się wtedy w obrażanie uczniów na forach, portalach poprzez zamieszczanie obraźliwych bardzo często komentarzy.

„Opisane zachowania” -  tłumaczyła uczniom policjantka – „mogą przerodzić się w stalking, bądź być wykorzystane do popełnienia takiego przestępstwa”. Kontynuowała: „ a stalking to właśnie dręczenie i nękanie innych osób, poprzez zamieszczanie obraźliwych tekstów w internecie czy też naruszanie dóbr osobistych”.

Policjantka wspólnie ze strażnikiem, podawała podczas zajęć szereg przykładów negatywnych zachowań młodzieży. Wszystko po to, aby uzmysłowić młodym ludziom, że za takie zachowania można stanąć przed sądem, zarówno nieletnich jak i karnym.

Na zakończenie policjantce i strażnikowi podziękowano za bardzo ciekawie prowadzoną prelekcję i prezentację treści i tematów bardzo ważnych dla współczesnej młodzieży.

dn/ij

Powrót na górę strony