Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Z odblaskiem bezpieczniej” w jaktorowskim gimnazjum

Data publikacji 30.11.2016

Pod takim właśnie hasłem wczoraj w Gimnazjum w Jaktorowie odbył się finał kolejnej edycji konkursu plastycznego dla uczniów klas I. Celem konkursu było popularyzowanie zasad prawidłowego poruszania się po drogach, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w okresie jesienno-zimowym. Podczas spotkania policjant z grodziskiej komendy przedstawił uczniom prezentację dotyczącą bezpieczeństwa na drogach. Na zakończenie razem z wicedyrektorem szkoły i przedstawicielką wydziału oświaty starostwa powiatowego wręczył nagrody zwycięzcom konkursu oraz elementy odblaskowe wszystkim uczestnikom.

W 2015r. na polskich drogach doszło do 32 967 wypadków drogowych, w których 2 938 osób zginęło, a 39 778 zostało rannych. 21 procent poszkodowanych w wyniku wypadków stanowiły osoby piesze. Po zmierzchu kierowca pojazdu widzi pieszego lub rowerzystę, gdy jest on 20 - 30 metrów przed pojazdem. Taki odcinek drogi samochód pokonuje w ciągu niepełnej sekundy. Gdy pieszy lub rowerzysta ma na ubraniu elementy odblaskowe jest widoczny dla kierowcy z odległości 120- 150 metrów. Kierowca ma na reakcję ponad 5 sekund.

Takie m.in. informacje usłyszeli wczoraj od policjanta z grodziskiej komendy uczniowie klas I Gimnazjum w Jaktorowie, którzy uczestniczyli w finale konkursu „Z odblaskiem bezpieczniej”. Poprzez poszczególne elementy prezentacji, dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjant przekonywał młodzież, że warto używać odblasków i takim niewielkim wysiłkiem ograniczać zagrożenia na drogach.

W kolejnej części lekcji policjant razem z wicedyrektorem szkoły i przedstawicielką Wydziału Oświaty Powiatu Grodziskiego wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu, którzy przygotowali plakaty zachęcające do używania elementów odblaskowych. Za najlepsze prace wyróżnieni zostali: Sylwia Śleszyńska, Rafał Durka i Bartek Olborski.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie klas I otrzymali odblaskowe zawieszki, przygotowane przez władze gminy. W ubiegłych latach elementy odblaskowe otrzymali również uczniowie klas starszych. Mamy nadzieję, że młodzież z Jaktorowa będzie na co dzień używać odblasków i rozpowszechni taką modę wśród swoich kolegów.  

kz/ij

  • „Z odblaskiem bezpieczniej” w jaktorowskim gimnazjum
  • „Z odblaskiem bezpieczniej” w jaktorowskim gimnazjum
  • „Z odblaskiem bezpieczniej” w jaktorowskim gimnazjum
Powrót na górę strony