Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano skradziony obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance”

Data publikacji 24.11.2016

Policjanci wydziału kryminalnego stołecznej Policji działając pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście odzyskali obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance”. Dzieło zostało utracone w wyniku włamania do mieszkania w styczniu 1997 roku na terenie Krakowa. Obraz figurował jako skradziony w wykazie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.

Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, który jest prowadzony przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych. Na przestrzeni ostatnich lat policjanci Wydziału Kryminalnego KSP odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość można szacować w milionach euro.

Jednym z ostatnich sukcesów stołecznych kryminalnych przy współpracy Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków jest zabezpieczenie w jednej z galerii dzieł sztuki na terenie Warszawy obrazu Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance". Dzieło zostało utracone w wyniku włamania do prywatnego mieszkania, do którego doszło w styczniu 1997 roku na terenie Krakowa. Poszukiwane płótno figurowało jako skradzione w wykazie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. W wyniku ekspertyzy sporządzonej przez ekspertów z Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdzono autentyczność dzieła Kossaka. Czynności w tej sprawie policjanci wykonują pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście.

Funkcjonariusze KSP od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki,  które padły ofiarą wojennych rabunków czy współczesnych kradzieży. Współpracują w tym zakresie z instytucjami państwowymi, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także z galeriami oraz osobami prywatnymi. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.

Działania policjantów KSP nie ograniczają się wyłącznie do poszukiwania dzieł sztuki utraconych przez polskie instytucje i naszych obywateli. Funkcjonariusze podejmują również na tej płaszczyźnie kooperację ze służbami innych krajów. Dzięki współpracy z Policją francuską warszawscy policjanci wspólnie z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji odnaleźli i zabezpieczyli antyki skradzione z jednego z pałaców na południu Francji.

Na przełomie 2011-2016 funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KSP przeprowadzili kilkadziesiąt czynności operacyjnych lub postępowań przygotowawczych, w wyniku których zabezpieczono wiele niezwykle cennych dla kultury polskiej dzieł sztuki.

W tym roku stołeczni policjanci wydziału kryminalnego odzyskali dwa inne obrazy: „Hucułka z dzbankiem” Michała Borucińskiego i „Święty Longin, patron dzwonkarzy” Jana Matejki, które pojawiły się na aukcjach. Dzieła figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odnaleziono obraz Stanisława Batowskiego "Orlęta lwowskie" z 1936 roku

Odnaleziono dzieła sztuki utracone w czasie II wojny światowej

  • Zabezpieczony obraz przez policjantów
  • Zabezpieczony obraz przez policjantów
  • Zabezpieczony obraz przez policjantów
  • Zabezpieczony obraz przez policjantów
  • Zabezpieczony obraz przez policjantów
  • Zabezpieczony obraz przez policjantów

Film Zabezpieczony obraz przez policjantów


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zabezpieczony obraz przez policjantów (format flv - rozmiar 2.32 MB)

Powrót na górę strony