Kolejna realizacja i kolejne zatrzymania osób wyłudzających pieniądze metodą "na policjanta"
Policjanci z wydziału kryminalnego mokotowskiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 18 i 20 lat. To mieszkańcy Warszawy podejrzewani o udział w grupie zajmującej się oszustwami metodą na tzw. policjanta. Kwota wyłudzonych przez nich pieniędzy szacowana jest na ponad 110 tysięcy złotych. To kolejna w tym roku realizacja kryminalnych z Mokotowa i kolejne zatrzymania „fałszywych policjantów.” Sąd już tymczasowo aresztował mężczyzn na okres trzech miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 8 lat więzienia.
31 sierpnia kryminalni zatrzymali obu mężczyzn na terenie Ochoty. Mężczyźni wspólnie działali co najmniej od początku miesiąca. Między nimi istniał podział ról. Jednen z zatrzymanych, 20-latek nadzorował bezpośrednio 18-latka, który pełnił rolę „odbieraka”. W czasie rozmowy telefonicznej z osobami pokrzywdzonymi twierdzili oni, że rozpracowują grupę przestępców i dla bezpieczeństwa kazali osobom pokrzywdzonym przekazać wartościowe rzeczy osobie, która do niej przyjdzie lub pozostawiać we wskazanym przez nich miejscu. W ten sposób zostały oszukane od początku sierpnia na terenie Warszawy trzy osoby. Kobiety w umówionym miejscu przekazały mężczyźnie, który podał się za policjanta, pieniądze i biżuterię o wartości ponad 110 tysięcy zł.
Śledczy przedstawili mężczyznom zarzuty oszustwa. 20-latek usłyszał cztery zarzuty, a 18-latek podejrzany jest o dokonanie trzech przestępstw. Prokurator poparł wniosek funkcjonariuszy i skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec zatrzymanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Najbliższe trzy miesiące obaj spędzą za kratami. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.
Przy tej okazji przypominamy: Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.
W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
ea/jb