Bezcenny policyjny dar
Kilkudziesięciu policjantów i pracowników Komendy Stołecznej Policji oddało honorowo krew w piątek, 29 kwietnia w specjalnie do tego przystosowanym autobusie, zaparkowanym przed budynkiem komendy. Jak bezcenny jest to dar, wiedzą o tym chorzy i ofiary wypadków drogowych oraz policjanci, którzy wiele razy jako pierwsi znajdują się na miejscu zdarzeń drogowych, by ratować ludzkie życie.
To już kolejna akcja, w którą z coraz większym zainteresowaniem włączyli się mundurowi. Punktualnie o 8.30 specjalny krwiobus zaparkował przed budynkiem Pałacu Mostowskich. W kolejce do autobusu mobilnej stacji krwiodawstwa ustawiali się zarówno funkcjonariusze, jak i pracownicy Policji. Dawcą mogła być osoba zdrowa, która mieści się w określonej grupie wiekowej i wagowej (czyli być między 18 a 65 rokiem życia i ważyć nie mniej niż 50 kg). Chętnych, by podarować potrzebującym krew, nie brakowało.
W ciągu 5 godzin zebrano kilkanaście litrów tego bezcennego płynu, który trafi do warszawskich szpitali ratując życie najbardziej potrzebującym. Każdy, kto oddał krew otrzymał 2-osobowe zaproszenie na koncert w klubie Palladium.
To nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia tego typu akcja stołecznych mundurowych. Funkcjonariusze już wielokrotnie oddawali krew, odpowiadając w ten sposób na liczne apele szpitali oraz osób prywatnych. W Komendzie Stołecznej Policji od lutego ub.r. działa też klub Honorowych Dawców Krwi. Jego pomysłodawcą jest naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KSP mł. insp. Piotr Kondrakiewicz wspólnie z byłym funkcjonariuszem Policji, a obecnie Przewodniczącym Mazowieckiej Okręgowej Rady Honorowego Krwiodawstwa – Włodzimierzem Warwasem. Klub liczy 40 członków, którzy łącznie w różnych akcjach oddali honorowo już ponad 200 litrów krwi.
Będąc honorowym dawcą krwi nic nie tracimy, a możemy jedynie zyskać. Składniki krwi, czyli czerwone krwinki, białe krwinki, płytki oraz osocze są odnawialne i niezależnie od tego, czy jesteśmy dawcami czy nie, organizm nasz pracuje tak, że krew podlega ciągłej wymianie. Krew jest stale potrzebna, ale największe zapotrzebowanie jest na tę z Rh-.