Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prelekcja o cyberprzemocy w Zespole Szkół w Stojadłach

Data publikacji 16.12.2015

Dwie klasy, w tym jedną szóstoklasistów i pierwszą gimnazjalną odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, aby porozmawiać o „stalkingu” oraz innych formach cyberprzemocy, a także po to, żeby wyjaśnić uczniom jaka jest odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne. Spotkania prowadził oficer prasowy, wspomagający realizację zadań z zakresu profilaktyki społecznej, wspólnie z policjantką z wydziału do spraw wykroczeń, nieletnich i patologii. Policjanci uświadamiali młodzież, aby ci wiedzieli, że pewne zachowania mogą być karalne.

Policjantów z mińskiej komendy zaproszono do Zespołu Szkół w Stojadłach do przeprowadzenia dwóch prelekcji z uczniami tej szkoły. Spotkania miały dotyczyć odpowiedzialności karnej nieletnich i zjawiska cyberprzemocy. Celem tych wykładów było pokazanie młodzieży zagrożeń, na jakie można natknąć się w internecie, ale też wyjaśnienie odpowiedzialności karnej, na jaką można narazić się poprzez nieumiejętne „surfowanie” w sieci.

Zagadnienia odpowiedzialności karnej w oparciu o obowiązujące przepisy prawa przedstawił uczniom z klasy szóstej oraz gimnazjalistom z klasy pierwszej – komisarz Daniel Niezdropa, współuczestniczący aktywnie w realizacji zadań związanych z profilaktyka społeczną. Funkcjonariuszowi towarzyszyła policjantka zajmująca się realizacją spotkań z dziećmi i młodzieżą – starszy sierżant Dominika Witek.

Policjanci rozpoczęli wykłady od wyjaśnienia pojęcia czynu karalnego, przedstawienia kategorii przestępstw najczęściej popełnianych przez nieletnich oraz ukazania sankcji karno wychowawczych, jakie może zastosować sąd rodzinny i nieletnich.

Większą cześć zajęć policjanci poświęcili zjawisku cyberprzemocy. Oficer prasowy bardzo szczegółowo omówił przestępstwo „stalkingu” – czyli uporczywego dręczenia i nękania drugiej osoby. Policjant podał szereg przykładów pokazujących młodzieży, jak łatwo można zostać nieletnim sprawcą czynu karalnego, zakładając np. fikcyjne konta na portalach społecznościowych, czy też szkalując innych poprzez zamieszczania obraźliwych komentarzy w internecie.

Uczniowie słuchali uważnie policjantów. Młodzież była bardzo zainteresowana tematem „stalkingu”. Uczniowie zadawali wiele pytań policjantom dotyczących właśnie tego zjawiska.

Policjanci życzyli uczniom, aby ci promowali zgodne z prawem zachowania nie tylko w szkole i poza nią, ale też w sieci i nie narażali się w niepotrzebny sposób na jakąkolwiek odpowiedzialność.

 

dn

Powrót na górę strony