Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Nie daj się oszukać" - policjanci z "Apelami" w Bankach, Parafiach i Wspólnotach Mieszkaniowych

Data publikacji 14.12.2015

To już kolejna akcja policjantów z Woli i Bemowa. Funkcjonariusze przekazują "Apele" do Banków, Parafii i Administratorów Wspólnot Mieszkaniowych. Dotyczą one zagrożeń związanych z oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. ”wnuczka”, „policjanta” czy „funkcjonariusza CBŚ”. Mundurowi uczestniczą również w spotkaniach w klubach seniora.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Policjanci z Woli i Bemowa spotykają się z księżmi, dyrektorami oddziałów bankowych i administratorami wspólnot mieszkaniowych przekazując "Apele" dotyczące zagrożeń i przestrzegają mieszkańców obu dzielnic przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta” czy „funkcjonariusza CBŚ”. Policjanci z zespołu ds. prewencji kryminalnej przez cały czas realizują profilaktyczne działania wśród seniorów. Podczas takich spotkań przekazywane są seniorom ulotki.

Jak nie dać się oszukać?

  • przez telefon ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym…coś się wydarzyło: wypadek, choroba
  • rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
  • ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…
  • pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
  • pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
  • rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu

Nigdy nie dawaj pieniędzy. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
  • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy czy udzielenie takiej pomocy
  • nie działaj pochopnie pod presja czasu
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła też specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

Telefonować można pod nr 22 60-33-222

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

ms/KSP/ij

Powrót na górę strony