Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Z odblaskiem bezpieczniej”

Data publikacji 20.11.2015

Pod takim właśnie hasłem wczoraj w Gimnazjum w Jaktorowie odbył się finał kolejnej edycji konkursu plastycznego dla uczniów klas I. Celem konkursu było popularyzowanie zasad prawidłowego poruszania się po drogach, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w okresie jesienno-zimowym. Podczas spotkania policjantka z grodziskiej komendy przedstawiła uczniom prezentację, dotyczącą bezpieczeństwa na drogach i przekonywała do używania elementów odblaskowych. Na zakończenie razem z wicedyrektorem wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu oraz odblaskowe zawieszki wszystkim uczestnikom.

W 2014r. w Polsce doszło do 34 970 wypadków drogowych, w których 3 202 osoby zginęły, a 42 545 zostało rannych. Najechanie na pieszego stanowiło 37% wszystkich wypadków śmiertelnych. Po zmierzchu kierowca samochodu widzi pieszego lub rowerzystę bez odblasków, gdy jest on 20- 30 metrów przed pojazdem. Taki odcinek drogi samochód pokonuje w ciągu niepełnej sekundy. Gdy pieszy lub rowerzysta ma na ubraniu elementy odblaskowe jest widoczny dla kierowcy z odległości 120- 150 metrów. Kierowca ma na reakcję ponad 5 sekund.

Takie m.in. informacje usłyszeli wczoraj od policjantki z grodziskiej komendy uczniowie klas I Gimnazjum w Jaktorowie, którzy uczestniczyli w finale konkursu „Z odblaskiem bezpieczniej”. Poprzez poszczególne elementy prezentacji, dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjantka przekonywała młodzież, że warto używać odblasków i takim niewielkim wysiłkiem ograniczać zagrożenia na drogach.

W kolejnej części lekcji policjantka razem z wicedyrektorem szkoły wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu, którzy przygotowali plakaty zachęcające do używania elementów odblaskowych. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie klas I otrzymali odblaskowe zawieszki. W ubiegłych latach elementy odblaskowe otrzymali również uczniowie klas starszych. Mamy nadzieję, że młodzież z Jaktorowa rozpowszechni modę na odblaski wśród swoich kolegów z innych szkół w powiecie.

kz/mb

Powrót na górę strony