Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczni policjanci szkolą nauczycieli

Data publikacji 07.11.2015

Skala zjawiska związanego z zażywaniem substancji psychoaktywnych tzw. „dopalaczy” budzi zaniepokojenie rodziców, nauczycieli i wychowawców. Specjalista Wydziału Prewencji KSP zajmujący się problematyką uzależnień wraz z ekspertami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przeprowadzili szkolenie skierowane do pracowników oświaty i policjantów.

W ciągu ostatnich 2 lat na terenie kraju nastąpił wzrost tzw. dopalaczy. W ubiegłym roku odnotowano w kraju - 115 przypadków, natomiast już w pierwszym półroczu 2015 roku, - 103 przypadki. Najczęściej wśród zażywających środki odurzające w tym dopalacze są młodzi ludzie w wieku 19-24 lata oraz młodzież od 16-18 lat. Znane są też pojedyncze przypadki zażycia nawet przez 6-letnie dziecko. Odnotowano również zatrucie środkami odurzającymi u 8 miesięcznego maleństwa.

W dalszej części spotkania ekspertki z Polskiej Promocji Zdrowia oraz z Oddziału Higieny Pracy, PSSE m.st. Warszawa omówiły mechanizm działania substancji psychoaktywnych, a także przyczyny zażywania narkotyków. Przedstawiły mechanizm działania środków oraz skutki ich stosowania. Przykładami, zachowania młodzieży zażywającej narkotyki, podzieliła się przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Omówiła również szereg innych uzależnień, w tym: tanoreksję (uzależnienie od opalania) i biorekcję (doskonale formowane bicepsy).Mówiła też jak przeciwdziałać zjawiskom patogennym tj. narkomani czy alkoholizmowi.

Następnie głos zabrał specjalista Wydziału Prewencji KSP st. asp. Paweł Pławecki. Uwrażliwił nauczycieli na słowo dopalacze. Podkreślił, że z medycznego punktu widzenia jest to narkotyk, którego zażycie może skutkować utratą zdrowia lub życia. Dlatego tak ważne jest, aby pedagodzy w sytuacji podejrzenia zażycia takich środków odizolowali go od innych uczniów i natychmiast wezwali lekarza. Powinni również monitorować sytuacje i odseparować od rzeczy, które mogą stanowić zagrożenie. Reakcja człowieka po zażyciu narkotyków jest nieprzewidywalna. Należy bezwzględnie stosować środki ostrożności. Policjant podkreślił również potrzebę współdziałania różnych podmiotów na rzecz przeciwdziałania narkomani. Zaangażowanie samej młodzieży w walce z ,,dopalaczami”. Przykładem takich inicjatyw był rozegrany ostatnio mecz stołecznych policjantów z młodzieżą pod hasłem ,,Wykop dopalacze”.

Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowy certyfikat.

To nie pierwsze takie spotkanie warszawskich funkcjonariuszy z pracownikami oświaty. W najbliższym czasie podobne szkolenia planowane są 6, 9, 18 listopada.

ESZS

Powrót na górę strony