Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wywiadowcy na cmentarzach

Data publikacji 31.10.2015

Policjanci stołecznego wydziału wywiadowczo – patrolowego, aby zapobiegać kradzieżom na cmentarzach w okresie Wszystkich Świętych, pojawili się na warszawskich nekropoliach. Czuwają nad tym, aby rzeczy osobiste osób, które porządkują groby najbliższych były bezpieczne. W czasie prowadzonych działań funkcjonariusze wklejają tzw. „wlepki”, żółte karteczki z napisem: „Dałeś się złapać Policji. Nie daj się złodziejowi”.

W poprzedzającym Wszystkich Świętych okresie odwiedzamy groby swoich bliskich. W ciszy, spokoju i zadumie, porządkujemy miejsca spoczynku. Niestety te chwile może zakłócić ktoś, kto odwiedził cmentarz w zupełnie innym celu. Niektórzy ten okres i nasze roztargnienie mogą wykorzystać jako okazję do kradzieży.

Dlatego policjanci wydziału wywiadowczo-patrolowego KSP czuwają nad tym, aby rzeczy osobiste pozostawione przy grobach przez mieszkańców Warszawy były bezpieczne. Jak mówi naczelnik Wydziału Wywiadowczo – Patrolowego KSP mł. insp. Bogdan Krzyszczak, jak co roku, dbamy o bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze – Wszędzie tam, gdzie tłum i tłok, mogą być kieszonkowcy, więc i my też mamy zamiar tam być. Będziemy wklejać wlepki, czyli żółte karteczki z napisem: „Dałeś się złapać Policji. Nie daj się ZŁODZIEJOWI”.

Jak zapewniają policjanci, po przyklejeniu naklejki na torebkę bądź saszetkę pozostawioną bez nadzoru na nagrobku, rozmawiają z mieszkańcami Warszawy, którzy przyszli porządkować groby, aby nie pozostawiali rzeczy osobistych bez nadzoru.

Rady dla odwiedzających groby bliskich 

Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, pieniędzy, kluczy czy przedmiotów wartościowych w reklamówkach, czy w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży.

Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które - jak się wydaje - przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub Policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.

Korzystając w drodze na cmentarz ze środków komunikacji miejskiej, torebkę miejmy zawsze przed sobą lub trzymajmy ją w dłoni. Należy także uważać przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdów komunikacji zbiorowej, gdyż w tłoku mogą pojawić się „kieszonkowcy". Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

ea

Powrót na górę strony