Zakończenie Konferencji Szefów Policji Kryminalnych
Podpisaniem Protokołu Końcowego zakończyła się dziś 37. Konferencja Szefów Policji Kryminalnych Stolic Europy Środkowej i Wschodniej oraz Monachium w Warszawie organizowana przez Komendę Stołeczną Policji. Szefowie policji kryminalnych z Berlina, Monachium, Wiednia, Pragi, Bratysławy, Budapesztu, Bukaresztu i Warszawy wymienili doświadczenia w zakresie zwalczania najgroźniejszych przestępstw oraz metod ich zapobiegania.
Najczęstsze formy przestępczości, metody jej zwalczania w poszczególnych krajach oraz możliwości współpracy międzynarodowej w zakresie eliminowania niepożądanych zjawisk - to główne kierunki zakończonej dziś w Warszawie 4-dniowej Konferencji Szefów Policji Kryminalnych Stolic Europy Środkowej i Wschodniej oraz Monachium. Zgodnie z przyjętymi w ubiegłym roku w Bratysławie ustaleniami każda z delegacji poruszyła najistotniejsze z jej punktu widzenia problemy.
- Szerokie spektrum poruszanych na konferencji tematów potwierdziło, że posiadamy wspólne problemy i w podobny sposób podejmujemy skuteczną walkę z najbardziej dotkliwymi dla społeczeństwa przestępstwami - powiedział I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Robert Szydło. Różnią nas jedynie uwarunkowania prawne obowiązujące w danym kraju. Wszędzie jednak Policja reaguje w sposób natychmiastowy, elastycznie dostosowuje swoje struktury do zmieniającej się rzeczywistości i z największą rzetelnością realizuje priorytetowe zdanie, jakim jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodał komendant.
Przedstawiciele delegacji z państw biorących udział w konferencji, zgodnie potwierdzili, że wzajemna wymiana doświadczeń i nawiązana współpraca odgrywa niezwykle istotną rolę, szczególnie w zwalczaniu przestępczości o zasięgu międzynarodowym. Omówienie najistotniejszych problemów związanych z przestępczością w wybranej stolicy, a także wymiana informacji poprzez dyskusję po każdej prezentacji, pozwoliły na wypracowanie nowych modeli współpracy. Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali doskonałą organizację i obsługę konferencji pod względem merytorycznym, jak i logistycznym. Dzięki temu konferencja przyniosła konkretne ustalenia i wnioski, ale także pozwoliła gościom poznać Warszawę oraz polską kulturę.
W podpisanym dziś w Warszawie Protokole Końcowym 37. Konferencji Szefów Policji Kryminalnych Stolic Europy Środkowej i Wschodniej oraz Monachium przyjęto, że kolejna konferencja odbędzie się w połowie przyszłego roku w Bukareszcie. Jednogłośnie przyjęto również wniosek o zaproszeniu na to spotkanie w roli obserwatorów przedstawicieli służb kryminalnych w Belgradzie.
Elżbieta Sandecka-Pultowicz
foto Konrad Bucholc