Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci i Sanepid zabezpieczyli dopalacze

Data publikacji 28.04.2015

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej wspólnie z legionowskimi policjantami przeprowadzili kontrolę jednego ze sklepów w Legionowie w zakresie środków zastępczych tzw. dopalaczy. W trakcie kontroli stwierdzono wprowadzanie do obrotu produktów, co do których zachodzi podejrzenie, że są one środkami zastępczymi. Ujawniono i zabezpieczono 28 sztuk tego typu produktów. Towar zostanie poddany szczegółowym badaniom.

W miniony piątek pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy asyście legionowskich policjantów skontrolowali sklep w Legionowie, w związku z podejrzeniem, że mogą tam znajdować się tzw. dopalacze. W trakcie kontroli stwierdzono wprowadzanie do obrotu produktów, co do których zachodzi podejrzenie, że są one środkami zastępczymi. Zabezpieczono 28 sztuk tych produktów. Pobrane próbki poddane zostaną badaniu w laboratorium.

Kontrole obiektów wprowadzających do obrotu środki zastępcze przeprowadzane są w oparciu o przepisy Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Działania w ramach ogólnopolskiej akcji walki z dopalaczami prowadzone są już od 2010 roku. Produkty te zawierają najczęściej nowe, niezbadane substancje. Ich zażywanie jest niebezpieczne i może prowadzić do zatrucia organizmu, a nawet do śmierci.

Sprawę w związku z zatrzymanymi dopalaczami prowadzi teraz legionowski Sanepid, który podejmie dalsze decyzje jako organ uprawniony do prowadzenia postępowań w sprawach tzw. środków zastępczych w trybie administracyjnym.

Zgodnie z prawem, w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt stwarza zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, inspektor sanitarny może nakazać wycofanie go z handlu na okres do 18 miesięcy. W tym czasie prowadzone są badania dotyczące jego wpływu na zdrowie.

Inspektor sanitarny dodatkowo może również nakazać zaprzestanie prowadzenia działalności w obiektach służących wprowadzaniu podejrzanego produktu do obrotu - czyli np. zamknąć sklep na okres do 3 miesięcy.

Postępowanie karne może być wszczęte, gdy wśród zabezpieczonych środków znajdą się substancje psychoaktywne wskazane w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

Policjanci apelują zwłaszcza do młodych ludzi, którzy kierując się ciekawością i chęcią przeżycia nieznanych doznań najczęściej sięgają po dopalcze. Zażywanie takich środków sprzedawanych często pod postacią tabletek lub mieszanek do palenia jako produkty dla kolekcjonerów, kadzidełka, talizmany, sole do kąpieli  mogą skutkować ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią.

ek/eszs

Powrót na górę strony