Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania przeciwko oszustwom „na policjanta”

Data publikacji 31.10.2014

Babciu! To nie Twój wnuczek. To nie policjant. Bądź ostrożna! – pod takim hasłem ruszyła kampania informacyjna miasta stołecznego Warszawy i Komendy Stołecznej Policji, która ma przestrzegać mieszkańców stolicy przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą „na policjanta”.

Briefing prasowy poświęcony tej kampanii odbył się dziś w Urzędzie m.st. Warszawy. Wzięli w niej udział: Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki oraz Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor.

- Pragniemy ostrzec przed tego rodzaju oszustwami jak największą grupę seniorów, którzy głównie padają ofiarami przestępstw metodą „na wnuczka”, a ostatnio „na policjanta” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy. - Czas spotkań rodzinnych sprzyja, aby poruszyć ten temat i uczulić starsze osoby na coraz bardziej wyrafinowane metody stosowane przez oszustów. Z informacją chcemy dotrzeć do prasy lokalnej, przychodni zdrowia, komunikacji miejskiej, kościołów oraz klubów seniorów.

Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki podkreślał, jak ważna jest współpraca wielu instytucji i środowisk w celu skutecznych działań prewencyjnych. - W tym roku doszło do 451 zdarzeń, z czego blisko 300 razy oszustom udało się dokonać wyłudzenia. Ich suma sięga 10 mln zł - mówił komendant. Przypomnę, Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy lub zaciągnięcie kredytu.

Procederem zajmuje się kilka gangów. Oszuści działają bez skrupułów, nie można jednoznacznie scharakteryzować ich ze względu na wiek czy płeć. Działania noszą znamiona przestępczości zorganizowanej, która prowadzona jest w kilku europejskich krajach. W Komendzie Stołecznej Policji powstała specjalna grupa do rozpracowywania tego rodzaju przestępstw. Prowadzona też jest ścisła współpraca z niemiecką policją.

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła całodobową linię telefoniczną pod nr 22 60-33-222 dla osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.

 

Zespół Prasowy KSP
Elżbieta Sandecka-Pultowicz
zdjęcia Dominik Mikołajczyk

Powrót na górę strony