Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy u seniorów

Data publikacji 24.10.2014

Dzielnicowi z Bielan starają się utrzymywać stały kontakt z mieszkańcami z ich rejonu służbowego. Policjanci chętnie spotykają się z dziećmi, młodzieżą i seniorami, biorąc aktywny udział w spotkaniach profilaktycznych. W ostatnim czasie szczególną uwagę poświęcają osobom starszym i samotnym. Przestępcy wykorzystując łatwowierność seniorów, uczciwość oraz naiwność, w bezduszny sposób odbierają to, na co przez całe życie pracowali i bez skrupułów pozbawiają ich oszczędności.

Seniorzy to grupa osób, które powinny być otoczone szczególną ochroną, którym należy się szacunek i bezinteresowna pomoc. Zdarza się, że są to ludzie samotni, zapomniani przez bliskich. Ta grupa osób jest szczególnie narażona na działania osób, które nie mają uczciwych zamiarów.

W ostatnim czasie oszuści wyłudzają od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. W większości sprawcy tego typu oszustw są zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety, wciąż są osoby, które stają się ofiarami przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", przekazują często oszczędności całego życia.

Na spotkanie dotyczące bezpieczeństwa seniorów i osób samotnych został zaproszony bielański dzielnicowy, sierż. sztab. Piotr Gładysz. Policjant, podczas spotkania z członkami Klubu Osiedlowego NSBM "Przedwiośnie", radził, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów i jak należy postępować w takich sytuacjach.

Seniorzy poznali także sposoby oraz metody, jakie stosują przestępcy, aby oszukać bądź okraść osoby samotne i starsze. Dzielnicowy tłumaczył również, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, pobytu w szpitalu, czy odwiedzając groby bliskich w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, opowiadał na pytania gospodarzy nurtujące ludzi starszych, a mające bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

To pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie sierż. sztab. Piotra Gładysza z mieszkańcami Klubu „Przedwiośnie”.

eb/aw

Powrót na górę strony